Zvláštní architektura Okamurova domu. Jeho prozradil to, že každá místnost je něčím unikátní.

„Zeptal se mě, jestli bych mu dům nakreslil, že by chtěl něco zajímavého a výjimečného. Ale já jsem si v tu chvíli neuvědomil, že nastupuji do pozice, která je na 100 až 200 procent úvazku. Neměl jsem na to dostatek času, takže jsem se po roce trápení po nocích bratrovi omluvil, že se to bohužel neschází s mými dalšími pracovními povinnostmi,“ uvedl v pořadu eXtra Host Osamu.

Když návrh nemohl zpracovat on sám, pomohl bratrovi alespoň s výběrem architekta. „Řekl jsem, pojďme vybrat toho nejlepšího architekta na světě,“ poznamenal Osamu s tím, že volba nakonec padla na Christiana Kereze.

Česko je v architektuře pozadu

Kerez pochází z Venezuely, ale celý život strávil ve Švýcarsku, kde také vyučuje na prestižní architektonické škole v Curychu. „Nechtěl jsem, abychom oslovovali české architekty, protože česká tradice je omezená komunistickou historií, kdy v podstatě neexistovala volná tvorba,“ vysvětlil Osamu a dodal, že za světovým architektonickým diskurzem zaostáváme. On i jeho bratr si představovali něco výjimečného, a tak dali Kerezovi volnou ruku. „U stavby jsem byl od začátku do konce. Je to výjimečné dílo, které je experimentální v tom, jak přemýšlí o prostoru a konstrukci,“ poznamenal Osamu.

Stavba rozproudila diskuzi

Samotná stavba, někdy přezdívaná jako Takešiho hrad, rozproudila velkou diskuzi. „Posměšné komentáře byly výhradně z řad neodborné veřejnosti, zatímco z řad odborné architektonické byla stavba publikována v prestižních časopisech,“ připomněl Osamu. Jedním z nich byl například magazín Design Boom.
Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Doporučené

Nejaktuálnější