Bez ohledu na typ bolesti hlavy, kterou máte, může jídlo pomoci zmírnit tento problém a některé potraviny také působí jako ochrana pro lidi, kteří trpí častými migrénami.
Zatímco pro někoho může být seznam příznaků, který zahrnuje tlak v hlavě, citlivost na světlo, vůně, zvuky a silnou nevolnost, jako zlý sen, pro jiné je to známá situace, která přichází s migrénou.
Mnoho lidí sahá po lécích, jiní preferují odpočívat, dokud migréna nezmizí, a odborníci doporučují, abyste se nejprve zaměřili na chytřejší výběr potravin.
– Jídlo je první pomoc – říká Dr. Win Brown z Wake Forest Baptist Health Hospital v Severní Karolíně.
Když se snažíte zbavit migrény, záleží na tom, co jíte a kdy to jíte.
Banány
Pokud máte dojem, že se blíží záchvat migrény nebo nízká hladina cukru, odborníci radí místo zpracovaných potravin, jako jsou sladkosti, zvolit raději banány. Jejich výhodou je, že rychle dodají energii a jsou bohaté na hořčík, který pomáhá lidem s bolestmi hlavy.
Kromě toho se z 74 procent banány skládají z vody, což je dělá skvělou volbou pro hydrataci těla.
Semena
Vzhledem k tomu, že nedostatek hořčíku je jednou z nejčastějších nutričních příčin tzv klastrová bolest hlavy je doplňování tohoto minerálu povinné a ve velkém množství ho najdete například v chia nebo dýňových semínkách.
Dýňová semínka jsou navíc bohatá na vlákninu, která zabraňuje zácpě, která někdy migrény doprovází.
Bylinné čaje
Kromě toho, že čaj zvlhčuje, může pečlivý výběr byliny pomoci ulevit od příznaků migrény. Máta je známá tím, že uvolňuje napětí ve oblasti dutin, což je běžný projev bolestí hlavy při sinusitidě a mátový čaj může pomoci jak při vdechování, tak při pití. Jedna studie, jejíž výsledky byly zveřejněny ve vědeckém časopise „International Journal of Preventive Medicine“ v roce 2019, ukázala, že přidání jedné kapky zředěného mátového oleje do nosu stačí ke snížení síly migrénových bolestí hlavy o 42 procent.
Kromě toho existují důkazy, že zázvorový čaj je účinný při léčbě tenzní bolesti hlavy.
Čokoláda
Pokud vás bolí hlava, protože jste omezili nebo úplně vysadili kávu, jezte více čokolády.
ConsumerLab provedla nezávislou studii, která zjistila, že většina tmavých čokolád obsahuje 40-50 mg kofeinu v přibližně 45 gramech, tedy stejné množství jako šálek zeleného čaje nebo půl šálku kávy.
Hořká čokoláda je navíc bohatým zdrojem hořčíku.
Houby
V některých případech se bolesti hlavy objevují kvůli špatnému vstřebávání ve střevech, k čemuž může pomoci riboflavin, známý také jako vitamín B2. Nejvíce je zastoupen v houbách, dále peckovinách, quinoi a vejcích a působí i jako prevence bolestí hlavy souvisejících s migrénou.