Zajímaly odbory vůbec své zaměstnance? Rozdávali se čokoládové kolekce ale zájmy zaměstnanců šly stranou?

Tlak na zvýšení produktivity

Zvyšování výroby a produktivity se stalo mantrou padesátých let, což vedlo k ignorování individuálních potřeb dělníků. „Ochranářství“, tedy obhajoba zájmů dělníků bez ohledu na potřeby socialistického hospodářství, se považovalo za vážný hřích.

Formální Funkce Odborů

Odbory jako převodová páka KSČ

Jednotné Revoluční odborové hnutí (ROH) se stalo převodovou pákou komunistické strany, která kontrolovala veškeré aspekty jejich činnosti. Odbory ztratily svou autonomii a sloužily především k prosazování politiky KSČ. Úloha odborů v péči o zaměstnance se postupně zredukovala na pořádání rekreací a besídek v závodních klubech. Ochrana práv a zájmů dělníků ustoupila do pozadí.

Případ Ladislava Hejdánka

Jeho zkušenosti a konflikty se systémem

Ladislav Hejdánek, filozof a odborový předák, se často dostával do konfliktu se systémem kvůli své snaze plnit původní roli odborů. Po vojně nemohl najít práci, a tak nastoupil jako dokumentátor v Ústavu epidemiologie a mikrobiologie ČSAV, kde se snažil pomáhat lidem jako jednatel ROH.

Odborová Aktivita v Šedesátých Letech

Snaha o nezávislost na KSČ

V roce 1968, během Pražského jara, začali odboráři požadovat nezávislost své organizace na KSČ a usilovali o navrácení důstojné role odborů jako partnera ve vyjednávání se státem a zaměstnavateli.

zdroj: pametnaroda.cz

Doporučené