Dávno před tím, než se počítačové hry staly všudypřítomnými, jsme se my starší děti bavili jednoduše. Zavřeli jsme dveře, aktovky se ztratily v rohu a až do setmění jsme hráli na hřišti.
Možná si vzpomínáte na ty odpoledne po škole, kdy jsme se s kamarády hádali o nejlepší místo na hřišti. Někteří z nás mohli mít počítače v devadesátých letech, ale pro ty, kteří vyrůstali v osmdesátých a dříve, byl nejoblíbenějším zážitkem návrat domů právě včas na oblíbený Večerníček.
Zapomeňte na moderní hry a vraťte se s námi do doby, kdy se hrály ty nejoblíbenější dětské hry, které nás vtáhly do urputných soubojů na hřištích a u klepačů na koberci.
Jedna z těchto her, nazvaná „Krvavé koleno,“ byla jakousi hororovou verzí hry na honěnou, která možná čerpala inspiraci z děl Edgara Allana Poea. Jeden hráč hrál roli „Krvavého kolena“ a seděl opodál. S dalším hráčem, který představoval rodiče, se Krvavé koleno dohodlo na tom, v kolik hodin přijde rodič pro děti.
Honzo, vstávej! – Zábavná hra s napodobováním zvířat
Potom se rodiči chytili za ruce, chodili dokola a zpívali: „Šestá hodina odbila a lampa ještě svítila. Sedmá hodina odbila a lampa ještě svítila…“. Když přišla určená hodina a „lampa zhasla“, Krvavé koleno vyrazilo do akce a snažilo se někoho dohonit. Kdo neutekl včas, stával se v dalším kole hry sám Krvavým kolenem.
Další oblíbenou variantou honěnky byla hra „Rybičky, rybáři jedou!“ Hřiště nebo tělocvična byly rozděleny na dvě části. Na začátku byl jeden rybář a druhá část hráčů představovala „rybičky.“ S pokřikem „Rybičky, rybáři jedou!“ se rybář rozběhl proti rybičkám, které se snažily dostat na druhou stranu. Když rybář dotkl někoho, ten se stal také rybářem a v dalším kole se rybáři chytli za ruce, což jim umožnilo chytit více rybiček. Hra končila, když všichni hráči byli rybáři.
„Městečko Palermo“ byla mafiánskou hrou, která nyní připomíná oblíbenou karetní hru Bang. Hráči seděli v kruhu a jeden z nich byl vypravěč, který řídil hru. Ostatní hráči začínali se skloněnou hlavou nebo zavázanýma očima. Vypravěč postupně určil mafiány a vyšetřovatele Cattaniho.
Ostatní byli porotou. Hra začínala tím, že vypravěč vyprávěl příběh o usínajícím Městečku Palermo, přičemž všichni hráči sklonili hlavu. Poté se probudili mafiáni, kteří se domluvili na tom, kterého hráče zabijí. Poté se probudil Cattani, který měl za úkol odhalit mafiány. Pokud Cattani uhodl, vrah byl vyřazen, jinak hra pokračovala. Poté se hráči postavili a vypravěč oznamoval, koho mafiáni zabili. Ostatní hráči poté „lynčovali“ domnělého vraha. Hra skončila, když zemřeli všichni vyšetřovatelé nebo mafiáni.
Mohlo by Vás zajímat: Máma, která vymazala své dceři Instagram s 1,7 miliony fanoušky. Proč to proboha udělala?