Před 500 000 lety byla jedna jeskyně zavalena sesuvem hornin a byla ztracena. Nedávno byla však jeskyně objevena a v ní se skrývá něco opravdu úžasného. Vědci objevili podzemní ekosystém, kde se vytvořil život, který nepotřebuje světlo a téměř žádný kyslík. Movile-Höhle byla objevena náhodou vědcem Cristianem Lascem, který potápěl poblíž. Při průzkumu jeskyně objevil uzavřený ekosystém s novým druhem zvířat, které dosud nebylo objeveno.
V jeskyni bylo velmi temno a Lascu musel použít světelný paprsek, aby viděl, o jaký druh zvířete se jedná. Tento ekosystém je jedinečný, protože v jeskyni je pouze 10% kyslíku (v porovnání s 21% v atmosféře Země) a kysličník uhličitý je zde hojně přítomen, zatímco metan tvoří 2% místní atmosféry – plyn, který žádný jiný organismus na Zemi nedýchá.
Objev nového druhu živočicha v podzemním ekosystému
Movile-Höhle je mikrokosmos, který se vyvinul nezávisle na zbytku biosféry Země. Obsahuje 48 různých druhů živých organismů, které neexistují na povrchu. Mezi obyvateli Movile-Höhle jsou bílé pavouky, klepítkovci, stonožky, korýši a brouci. Mnoho z těchto zvířat nemá oči ani barvu a je plně přizpůsobeno životu v úplné tmě a kyslíkovému deficitu.
V jeskyni byly nalezeny i bakterie, které mohou žít a rozmnožovat se pouze v těchto extrémních podmínkách. Tyto bakterie využívají sirovodík jako zdroj energie a vylučují siřičitan jako odpad. Výzkum pokračuje a vědci musí jeskyni uzavřít a nosit ochranné obleky při každém sestupu, aby nepoškodili podzemní obyvatele, kteří nejsou zvyklí na atmosféru Země.
Pokračujte ve čtení na třetí straně. Dozvíte se -Bakterie přežívající v extrémních podmínkách – výzkum Movile-Höhle
(otevřete si jí níže)