Železo je důležitý minerál v organismu a hraje nezbytnou roli v činnosti hemoglobinu, což je bílkovina v červených krvinkách, jež umožňuje transport kyslíku do všech buněk. Když je železa nedostatek, tělo není schopno správně dodávat buňkám kyslík, což může způsobit závažné zdravotní potíže, třeba anémii.
Úloha železa v těle
Aktivní železo představuje přibližně 25 procent celkového množství železa v našem organismu. Zbytek se nachází ve svalech, kde je uložen ve formě myoglobinu, a také v játrech a srdci, kde se uchovává jako feritin. Toto železo se neustále „pohybuje“, tedy míří do částí těla, kde je ho nejvíce zapotřebí.
Pokud ale tělo využívá více železa, než kolik dostáváme z jídla nebo jsme schopni vstřebat, může to vést k nedostatku železa, což může způsobit anémii.
Hlavní příznaky
Nedostatek železa
Nedostatek železa může vést k mnoha různým příznakům a prvním jemným náznakem může být únavnost. Tento pocit slabosti vzniká kvůli nedostatku kyslíku v těle, jelikož hemoglobin nedokáže efektivně dodávat kyslík buňkám. Únava slouží jako upozornění od těla, aby zpomalilo, protože množství železa je nízké a další aktivita by mohla tělo úplně vyčerpat.
Kromě únavy se nedostatek železa také projevuje v oblasti mozku. Pokud mozek nedostává dostatek kyslíku, mohou se objevit pocity točení hlavy a mdloby. Tyto příznaky ukazují na to, že tělo se snaží uchovat zbývající kyslík pro zásadní funkce.
Další příznaky nedostatku železa:
Mělký dech : Nedostatek kyslíku kvůli nízkému obsahu železa může způsobit dušnost i při malé námaze.
Bledá kůže: Bledá barva pod spodními víčky, na dlaních a u kořínků nehtů může znamenat nedostatek železa. Tento příznak se vyskytuje v důsledku sníženého množství hemoglobinu v krvi.
Závratě a mdloby: Když mozek nedostává dostatek kyslíku, mohou se objevit závratě, slabost nebo dokonce ztráta vědomí.
Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, je důležité navštívit svého lékaře a nechat si zkontrolovat hladinu železa v krvi.
Pokračování na další straně