Tato rostlina je skutečný poklad! Hned jak ho uvidíte sbírejte si ho do kapes co nejvíce!

Sklizeň šťovíku

Zelené šťavnaté lístky můžeme sklízet již za dva měsíce od výsevu a během vegetačního období zhruba každý měsíc až do listopadu. Se sklizní listů začínáme v době, kdy mají rostliny 4–5 listů. „Část listů musí na rostlině zůstat, aby došlo k dalšímu obrostu rostliny. Na jaře sklízíme listy z podzimního výsevu. Sklizeň probíhá po celou dobu vegetace od jara do podzimu. Listy odřezáváme nebo trháme opatrně, abychom nepoškodili pupeny v úžlabí,“ říká pěstitel a dodává: „Jakmile se objeví květní stonky, včas je vylámeme, čímž podpoříme růst nových listů a prodloužíme sklizňové období.“

Na co je dobrý šťovík

Konzumace šťovíku pomáhá s detoxikací organismu, posiluje přirozenou imunitu, zvyšuje také hladinu železa, pomáhá při chorobách s krvetvorbou, podporuje trávení, stimuluje činnost jater a je vhodný i při zácpě.

Šťovík zahradní v kuchyni

Šťovík jíme především čerstvý. Máme-li ho více najednou, vydrží v lednici až 14 dní. Můžeme ho také zamrazit. Konzumují se dobře vyvinuté listové růžice nebo jen samotné mladé listy bez řapíků.

V kuchyni se šťovík používá především pro svou osvěžující citronově kyselou chuť. Můžeme jej přidávat do zeleninových polévek, borščů, bramborových a zeleninových salátů, pomazánek, do špenátu, smetanových omáček nebo vaječných pokrmů, zajímavou kombinaci tvoří s rybami. Výborné je maso obalené listy šťovíku a zapečené. Najemno nasekaný šťovík se dá použít také na zvýraznění chuti a ozdobení jídel podobně jako jarní cibulka, česnekopažitka, medvědí česnek nebo pažitka.

zdroj: nyugdijban.sk/

zdroj: https://living.iprima.cz

Doporučené