Spartakiáda 1985: Poslední monumentální přehlídka totalitní propagandy a Lucie Bílá v akci, na kterou by raději zapomněla.

Spartakiáda 1985 byla vrcholem socialistické tělovýchovy. Davy cvičenců, miliony diváků a hvězdy, které zde začínaly svou kariéru. Jak probíhala poslední velkolepá spartakiáda?

Poslední celostátní spartakiáda v roce 1985 byla obrovským spektáklem, který v tehdejším Československu neměl obdoby. Na místních, okrskových a okresních spartakiádách vystoupilo 2 186 900 cvičenců a jejich vystoupení sledovalo téměř 4 miliony diváků. Vrcholem celé akce byl hlavní program na Strahovském stadionu, který tehdy patřil k největším sportovištím na světě.

Součástí spartakiády nebylo jen cvičení, ale i rozsáhlý televizní a kulturní program, který měl dodat celé události ještě větší pompéznost.

Lucie Bílá na scéně: Když Hana Zaňáková zpívala Neposlušné tenisky

Mezi doprovodnými vystoupeními tehdy zářila i vycházející hvězda Hana Zaňáková, která se o pár let později proslavila pod jménem Lucie Bílá. Tehdy ještě neznámá zpěvačka vystoupila v rámci kulturního programu ve stanovém městečku cvičenců, kde zazpívala píseň Neposlušné tenisky.

Toto vystoupení dnes mnozí považují za bizarní svědectví doby – od socialisticky laděného textu až po celkovou atmosféru koncertu s kapelou, která tehdy ani neměla přístup k pořádné zvukové technice, natož k antiperspirantu. Lucie Bílá na tuto kapitolu svého života nevzpomíná zrovna s nadšením a některá videa z této doby by zřejmě raději vymazala.

Spartakiáda jako propaganda i oslava tělovýchovy

Spartakiáda 1985 byla nejen oslavou sportu, ale i obrovským propagandistickým nástrojem komunistického režimu. Tehdejší vláda ji využívala jako ukázku disciplíny, jednoty a síly socialistického lidu. Masové cvičení mělo symbolizovat soudržnost národa pod vedením KSČ a bylo součástí širokého programu socialistické výchovy mládeže.

Cvičenci se připravovali měsíce dopředu a samotné vystoupení na Strahově bylo pro mnoho z nich životním zážitkem. Spartakiády se zúčastnili lidé všech věkových kategorií – od dětí až po seniory. Mnozí si dodnes pamatují neúnavné tréninky a obrovské nadšení, se kterým cvičili před zaplněnými tribunami.

Co zůstalo po spartakiádě?

Po roce 1989 se spartakiády staly minulostí a nahradily je komerčnější formy sportovních akcí. Přesto vzpomínky na poslední spartakiádu zůstávají silné. Někteří si ji pamatují jako vrchol socialistické kultury, jiní ji vnímají jako symbol totalitní manipulace. Ať už na ni vzpomínáme jakkoli, jedno je jisté – šlo o nejmasovější sportovní akci v dějinách Československa, která už se nikdy neopakovala.

A možná je to tak dobře.

zdroj:

  • extra.cz
  • obrázky: https://plus7dni.pluska.sk/gal/ludia/to-nemal-nikto-vediet-aha-co-odhalil-znamy-muz-lucii-bilej-skoro-mu-zabehlo-ked-foto/3, https://www.facebook.com/photo/?fbid=10155493634334378&set=a.387308364377, https://cz.pinterest.com/pin/388717011568348286/

Doporučené