Severní Korea: Nové bizarní zákazy Kim Čong-una od trestání rozvodů po zákaz uvaření špatného guláše.

Přísné zákazy a tresty v KLDR

Severní Korea je známá svými neobvyklými pravidly a restrikcemi, ale nejnovější nařízení tamního vůdce Kim Čong-una opět vzbudila mezinárodní pozornost. Obyvatelé KLDR nyní čelí přísným trestům nejen za rozvody, ale také za konzumaci západního jídla budae-jjigae. Informace přinesla britská a americká média s odvoláním na výpovědi místních obyvatel.

Zákaz rozvodů a tvrdé tresty

Rozvody se v Severní Koreji staly nejen komplikovanějšími, ale i nebezpečnějšími. „Až do loňského roku, když se pár rozvedl, byla do pracovního výcvikového tábora poslána pouze ta osoba, která žádost o rozvod podala. Nyní jsou však do táborů posílány oba rozvedené,“ sdělil zdroj z provincie Rjanggang stanici Radio Free Asia (RFA). Ženy podle dostupných informací dostávají delší tresty než muži.

Rozvedené ženy stráví v pracovních táborech často až šest měsíců, zatímco muži jen jeden. „Důvodem rozvodů bývá často domácí násilí, které pramení z finančních problémů. Pandemická uzávěra situaci ještě zhoršila,“ vysvětlil další svědek.

Zakázané jídlo: Vojenský guláš

Kromě rozvodů se severokorejské úřady zaměřily také na jídlo. Budae-jjigae, pokrm známý jako „vojenský guláš“, byl zakázán kvůli svému spojení s americkou kulturou. Tento hutný pokrm, obsahující vývar, kimči, párky, fazole, tofu a lančmít, je považován za symbol západního vlivu. „Prodej na trhu byl zastaven a každý, kdo bude přistižen, že jej prodává, bude zatčen,“ uvedl místní prodejce.

Jídlo se do KLDR rozšířilo z Jižní Koreje v roce 2017 a rychle získalo popularitu, což však narazilo na odpor severokorejských úřadů. „Je to další příklad, jak se režim snaží chránit svou kulturu a izolovat obyvatele od západního vlivu,“ komentují experti na KLDR.

Život pod dohledem režimu

Severní Korea nadále udržuje přísnou kontrolu nad životem svých obyvatel. Nové zákazy ilustrují nejenom politiku izolace, ale také snahu regulovat každodenní život do nejmenších detailů. Pro mnoho obyvatel tak zůstává přežití spíše otázkou přizpůsobivosti než svobodného rozhodování.

Mezinárodní ohlasy

Nová nařízení vyvolala v zahraničí debaty o životních podmínkách v KLDR. Zahraniční organizace upozorňují na potřebu zvyšování povědomí o situaci v zemi a hledání způsobů, jak pomoci obyvatelům čelit represivním opatřením režimu.

Zdroj:

Doporučené