„Nastává nevyhnutelná situace, kdy se blíží náročná zima, a s ní i finanční výzvy. Pro všechny to bude náročné období.
Jak můžeme šetřit na energiích? Marketingový ředitel společnosti Centropol, Jiří Matoušek, nám dává rady, které zahrnují osvědčené metody našich babiček a pečlivé plánování.
Začněme tím, že není třeba topit na chodbách domů a bytů na více než 16 stupňů Celsia. V ložnici by měla být teplota kolem 18 stupňů, což postačuje pro pohodlný spánek.
To umožní vytopit obývací pokoj na více než 20 stupňů Celsia, což zase ušetří na energii. Matoušek také navrhuje zvážit přechod na dřevěný kotel, který může částečně nahradit plyn.
Termostatické hlavice pro efektivní regulaci teploty
Matoušek upozorňuje na domácnosti, které mají vysokou spotřebu elektřiny nebo plynu a mohou skončit s ročními platbami až ve výši 200 tisíc korun. V takovém případě je změna vytápění vážnou alternativou. I když máte moderní kondenzační kotel na plyn, měli byste zvážit investici do ekologického dřevěného kotle. Matoušek tvrdí, že návratnost investice může být až dva roky.
Mějte však na paměti, že na dřevěný kotel se může čekat několik měsíců, spíše než několik týdnů, takže je důležité začít plánovat rodinný rozpočet s ohledem na tuto změnu vytápění.
Matoušek zdůrazňuje, že nám mohou pomoci osvědčené rady našich předků, kteří nás vždy učili, abychom šetřili a neplýtvali. V posledních dvaceti letech jsme se možná trochu rozmazlili, když jsme mohli v Evropě žít v komfortu.
Dalším tipem jsou termostatické hlavice, které mohou pomoci regulovat teplotu v různých místnostech. Matoušek chápe, že někteří lidé potřebují vyšší teplotu pro svůj komfort, ale zdůrazňuje, že pro lidský organismus není zdravé spát při vyšší teplotě než 17 nebo 18 stupňů. Proto doporučuje začít snížením teploty v ložnici pomocí termostatických hlavic.“
Mohlo by Vás zajímat: 73- letá žena prodala byt a darovala svému milenci více než 2 220 000 Kč.