Od úterý vstupují v platnost nová pravidla, která se týkají řidičů zapojených do dopravních nehod. Policii už není nutné volat, pokud škoda nepřesáhne 200 tisíc korun – Češi si tedy většinu drobných nehod mohou vyřešit sami. Kdy ale zasáhnout musí? Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích totiž zvedá limit pro povinné přivolání policie z původních 100 tisíc na 200 tisíc korun, a to za jedno vozidlo včetně všech převážených věcí. Policie však musí být zavolána, pokud dojde ke zranění nebo úmrtí osob, když se poškodí majetek třetích osob či komunikace, anebo pokud nehoda znemožní průjezd vozidel.
Policejní mluvčí Violeta Siřišťová pro Blesk zdůraznila: „Pokud budete řešit nehodu sami, zůstává pro vás klíčová povinnost: na požádání si navzájem prokázat totožnost a sdělit údaje o vozidle. Pokud vám druhý účastník odmítne údaje sdělit, volejte nás. Nově navíc nemusí řidiči kreslit náčrtek nehody – nahradit ho lze fotkami pořízenými na místě.
Kromě toho se plánuje zavést i možnost elektronického záznamu nehody prostřednictvím webové aplikace nebo uživatelského rozhraní. I nadále však zůstane v platnosti i papírová varianta (tzv. Euroformulář). K připravované změně Siřišťová uvedla: „Tato úprava reflektuje vývoj cen v automobilovém průmyslu a běžné náklady na opravy vozidel. Cílem je zrychlit odstranění následků dopravních nehod, které si účastníci mohou vyřešit mezi sebou.“ Připomněla rovněž, že řidiči se musí dohodnout na výměně údajů, a pokud to druhá strana odmítne, je nutné kontaktovat policii. Předložení řidičských průkazů si ale zákon nevyžaduje.
Zároveň připomněla zásady bezpečnosti – například nasazení reflexní vesty a umístění výstražného trojúhelníku. Pokud to stav vozidel dovolí, měla by být z vozovky odklizena, aby neohrožovala ostatní řidiče. „Vozidla ve vozovce vyvolávají další kolizní situace. Společný záznam o dopravní nehodě nemusíte vyplňovat přímo na místě, zvolte klidné místo a postupujte podle předtisku nebo prostřednictvím plánované webové aplikace České kanceláře pojistitelů,“ dodala mluvčí.
Na závěr upozornila, že odškodnění vyřizuje pojišťovna, nikoli policie. „My tento proces neprovádíme. Po nahlášení pojistné události se o vše postará vaše pojišťovna, která zajistí náhradu škody,“ řekla Siřišťová.