Odborníci to uvedli na pravou míru: Je skutečně nebezpečné a drahé nechávat nabíječku v zásuvce?

Někteří lidé zapojují nabíječky do zásuvky pouze v době, kdy se jejich zařízení nabíjejí, a jiní je v ní mají neustále. Je tento přístup bezpečný pro nás i naši peněženku? Známe odpověď. Můžeme nechat připojenou nabíječku v zásuvce? Nabíječku je bezpečné nechat zapojenou v zásuvce, pokud venku není bouřka. 

 

V minulosti měly nabíječky tendenci se zahřívat, zkratovat a spotřebovávat mnohem více energie, ale nyní jsou tyto problémy extrémně vzácné. S rozvojem technologií se nebezpečí snížilo na minimum. Evropská unie zavedla standard, který zajišťuje, že napájecí zdroje prodávané v rámci komunity nespotřebovávají více než 0,5 wattu, když jsou zapojeny. Spotřeba energie je sice minimální, ale stále není nulová. Kolik zaplatíme za připojenou nabíječku? 

Je potřeba vytahovat nabíječku ze zásuvky?

Podle portálu spidersweb.pl, který test provedl v srpnu 2022, by nabíjení po celý rok stálo jen pár korun, pokud by byla jedna nabíječka trvale připojena k zásuvce. Experiment stejného portálu provedený o rok dříve navíc ukázal, že u některých nabíječek Apple a Samsung wattmetr nezaregistroval spotřebu elektřiny, když byl telefon odpojen. Mějte však na paměti, že ne všechny nabíječky jsou takto optimalizovány a může se zvýšit i samotný účet za energii. 

 

Obvykle používáme několik zařízení, která vyžadují časté nabíjení. Proto bychom si měli dávat pozor na to, jak napájecí zdroje používáme. Když jsme mimo domov nebo spíme, můžeme se vyhnout plýtvání energií, což bude dobré pro životní prostředí i naši peněženku. Užitečné mohou být rozdvojky s vypínačem – tradiční nebo dočasné. Díky nim můžeme zcela odpojit nabíječky od sítě, stejně jako počítače a televize, které spotřebovávají energii v nesrovnatelně větším množství, i když jsou v režimu spánku.

zdroj: webniusy.com

Doporučené