Mariyka na první pohled vypadá jako naprosto průměrná 23letá dívka, ale ve skutečnosti je naprosto jedinečná tím, že je jediným dítětem narozeným v Černobylu po havárii jaderné elektrárny a je tak symbolem znovuzrození po nejhorší jaderné havárii v dějinách lidstva. Mladá Ukrajinka se narodila v bezprostřední blízkosti 4. reaktorového bloku. Přestože od katastrofální exploze z 26. dubna 1986 uplynuly více než tři desetiletí, příběh dítěte narozeného tak blízko kontaminované oblasti je stále velmi diskutovaný. Během prvních 50 měsíců po výbuchu jaderné elektrárny bylo evakuováno přibližně 336 000 lidí a dalších 125 000 lidí zemřelo.
Mariyčino narození bylo překvapením
Po výbuchu byli Michail a Lydia Sovenko také jedni z mála, kteří se rozhodli neopustit region a zůstali v něm ilegálně. Raději zůstali ve svém domě jen 30 km od reaktoru 4, protože jim stát po katastrofě nenabídl nový domov. Michail Sovenko byl jedním z hasičů povolaných do služby poslední noc.
Mariyka se narodila 13 let po výbuchu – v červnu 1999. Jelikož Lydia do začátku porodu nevěděla, že je těhotná, nedostala se jí lékařské pomoci, a tak jí s porodem pomohl manžel a ona sama přestřihla pupeční šňůru. Rodiče vychovávali dceru jen pár desítek kilometrů od místa tragédie, v toxickém prostředí, kde byla extrémně vysoká radiace. Životní podmínky byly spíše skromné, své dcery krmily mlékem krav v okolí a rybami ulovenými ve znečištěných vodách.
Pokračujte na další straně.