Incident v tramvaji
Ve středu ráno, kdy se Olga Richterová vezla tramvají číslo 13, se na ni zaměřil muž středního věku. Tento agresor měl v ruce knihu o střelbě a slovně útočil na místopředsedkyni, přičemž vyhrožoval jejím životem. Podle svědků i samotné Richterové muž křičel o střelbě a prohlásil, že se jedná o její poslední Vánoce. V situaci, která by pro většinu lidí byla děsivá, se Richterová rozhodla situaci dokumentovat a pořídila snímek agresora.
Richterovou podpořili dva další cestující, což jí umožnilo bezpečněji zvládnout incident. Přestože se situace zdála být ukončena, agresor ji následoval i po vystoupení na zastávce Krymská a dále pokračoval v slovním napadání. Místopředsedkyně se okamžitě spojila s policií.
Reakce veřejnosti a kolegů
Po incidentu se mnoho politických osobností a veřejných činitelů rozhodlo vyjádřit podporu Richterové. Premiér Petr Fiala (ODS) důrazně odsoudil útok a prohlásil, že v demokratické společnosti není pro násilí místo. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předsedkyně Sněmovny, vyjádřila hlubokou podporu a prohlásila, že věří, že se Richterová tímto incidentem nenechá ovlivnit.
Další politici, jako Eva Decroix (ODS) a senátor Pavel Fischer, rovněž reagovali na sociálních sítích s podobnými prohlášeními a výzvami k podpoře místopředsedkyně. Europoslankyně Danuše Nerudová přidala svůj hlas k těm, kteří doufají, že orgány činné v trestním řízení rychle zareagují a zajistí spravedlnost.
Výzva svědkům a pátrání po agresorovi
Richterová apelovala na veřejnost a vyzvala svědky, aby se přihlásili na policii a podali svědectví, pokud byli svědky incidentu. Podle jejích slov je důležité, aby byl tento muž zastaven a jeho jednání patřičně potrestáno.
Policie se nyní zaměřuje na pátrání po dalších svědcích, zejména těch, kteří mohli být přítomni buď v tramvaji číslo 13, nebo na zastávce Krymská, kde pokračoval verbální útok. Richterová také upozornila na to, že tento muž mohl ohrožovat i jiné osoby, a proto je důležité, aby všichni, kteří měli obdobnou zkušenost, spolupracovali s policií.
Násilí ve veřejné dopravě
Násilné incidenty ve veřejné dopravě nejsou bohužel výjimečné a tento případ opět poukazuje na potřebu zvýšené bezpečnosti a ochrany cestujících. Agresivní chování ve veřejné dopravě může mít různé podoby, od slovních útoků až po fyzické napadení, a je klíčové, aby byla zavedena efektivní opatření k prevenci takových incidentů.
Podpora policie a rychlé reakce svědků jsou zásadními prvky v zajištění bezpečnosti cestujících. Tento incident poukazuje na to, že i politické osobnosti nejsou imunní vůči násilným útokům, což je varovný signál pro celou společnost.
Teď trochu osobněji:
Včera ráno, 16. 10. 2024, jsem v 8:40 jela tramvají číslo 13 z Ruské. V tramvaji mi začal nadávat a agresivně vyhrožovat velký muž středního věku. Pokřikoval o střílení a tom, že tohle budou moje poslední Vánoce. V ruce skutečně držel knížku o střelbě a…
— Olga Richterová – místopředsedkyně Sněmovny (@olgarichterova) October 17, 2024
zdroj: blesk.cz
zdroj: hl.obrázek
zdroj: fotka1