Lidské tělo se po smrti rychle rozpadá, ale jedna část je téměř věčná: Víte která?

Zhruba po roce se kyselé tělní tekutiny a toxiny rozloží a zničí bavlněné oblečení mrtvoly. Poté existují období, kdy k dramatičtějším změnám nedochází, ale pokud mrtvola zůstane ve vlhkém prostředí s nízkým obsahem kyslíku déle než 10 let, dojde k chemické reakci a tuk na stehnech se změní na mýdlovou látku – tato látka se nazývá mrtvý nebo hrobový vosk.

Na druhou stranu, pokud je mrtvola v prostředí s nízkou vlhkostí, dochází k mumifikaci. Ano, lidské mrtvoly přirozeně mumifikují. Během tohoto procesu se z tenké kůže na uších, nose a očních víčkách odpařuje voda, což způsobuje jejich vysychání a černání – to je právě proces mumifikace. Asi 50 let po smrti tkáně zemřelého postupně mizí a zůstává mumifikovaná kůže a šlachy. Během dalších 30 let se i ty rozkládají a po 80 let zůstávají z těla jen kosti.

V prvních 100 letech po smrti výrazně ubývá kolagenu v kostech a kosti začínají praskat a rozpadat se. Stávají se křehkou minerální hmotou a v konečné fázi rozkladu se mění v prach. Zajímavé je, že některé části těla zůstávají navždy. Tak na mrtvole mohou zůstat pouze hedvábné švy oděvu, které se nerozkládají, a spolu s nimi může zůstat i hrobová hlína.

Doporučené