Zde jsou nejčastější příznaky, z nichž některé se mohou jevit jako dočasné potíže, ale nesmíme je ignorovat, pokud trvají déle nebo se zintenzivňují:
- pálení žáhy (pálení žáhy, reflux kyseliny)
- bolesti žaludku pocit napětí v břiše
- průjem
- zácpa
- nevolnost
- zvracení
- anémie
- změny chuti k jídlu (ztráta chuti k jídlu)
- časný pocit sytosti, i když sníme malé množství jídla
- zvracení krve
- černá, krvavá nebo dehtová stolice
- neúmyslná ztráta hmotnosti
- malátnost
- apatie
- akumulace volné tekutiny v žaludku (ascites).
Je třeba si uvědomit, že se jedná o příznaky, které se často vyskytují při některých jiných onemocněních, která nemusí být zhoubná, ale mohou naznačovat i rakovinu žaludku. Závažnost proto neposuzujte sami, ale určitě se poraďte s lékařem.
Kdo je obzvláště náchylný k rakovině žaludku
Každý, komu je více než 50 let, je vystaven riziku vzniku rakoviny žaludku. U mužů je toto riziko ve srovnání se ženami dvojnásobné, ale některé rizikové faktory jsou společné. Takovou je například neléčená infekce Helicobacter pylori.
Lidé, kteří jedí příliš mnoho slaných a kořeněných jídel, jsou kromě toho vystaveni riziku kardiovaskulárních onemocnění, ale také rakoviny žaludku . Pacienti, kteří již měli zákrok na žaludku, jsou ti s vyšším rizikem.
Je zajímavé, že některé studie uvádějí, že krevní skupina A je vystavena vysokému riziku vzniku tohoto zhoubného nádoru. Mezi další rizikové faktory, které jsou společné pro ženy i muže, patří: kouření tabáku, zneužívání alkoholu, Menetrierova choroba, perniciózní anémie, adenomatózní polypóza, jakož i přítomnost polypů na žaludku