David Copperfield (vlastním jménem David Seth Kotkin) je americký kouzelník a iluzionista. Kouzlit začal už jako malý chlapec a svou první kouzelnickou show uspořádal ve 12 letech.
David Copperfield, velký iluzionista minulého století, se těšil velké slávě a předváděl neuvěřitelná představení pro miliony fanoušků po celém světě. Postupem času se však na jeho legendární kouzla zapomnělo a iluzionista ztratil svůj půvab. Bylo jeho zmizení ze showbyznysu jeho posledním velkým trikem?
Nejslavnější jméno tohoto kouzelníka zní po celé generace díky jeho extravagantnímu kousku, při kterém nechal zmizet nejen části svého těla, ale také Sochu svobody. Kouzelník se také proletěl nad Grand Canyonem a utekl z nejobávanějšího vězení Alcatraz. Díky těmto kouskům se stal komerčně nejúspěšnějším kouzelníkem všech dob. Copperfield byl známý nejen svými kouzly, ale také svými milostnými vztahy. Okouzloval například topmodelku Claudii Schifferovou. Vzpomenete si, kdy jste naposledy slyšeli jeho jméno?
Možná v roce 2010, kdy se jeho přítelkyni Chloe Gosselinové narodila dcera Sky. Pak jako mávnutím kouzelného proutku zmizel ze záře reflektorů. Nezemřel ani neodešel ze scény, jak se mnozí domnívají. Copperfield přerušil styky s rodinou a svou kdysi velkolepou show zredukoval na dvouhodinovou iluzi v hlavním městě hazardu Las Vegas. Den co den fascinuje diváky, kteří jsou sice méně ohromeni, ale neméně znepokojeni stejnými triky.
V roce 2013 byla Copperfieldova kariéra téměř zničena, když ho návštěvníci a účastníci zažalovali a požadovali 400 000 dolarů za zranění, která utrpěl během magického „zmizení“. Gavin Cox, turista z Velké Británie, zmizel spolu s dalšími 12 účastníky z jeviště a objevil se na druhém konci místnosti. V důsledku kaskadérského kousku utrpěl zranění hlavy i dalších částí těla. Žaloby přiměly Copperfielda, aby tajemství triku se zmizením prozradil.
Poté, co zmizel z jeviště, museli vybraní diváci na příkaz jevištních asistentů proběhnout tajným průchodem na druhý konec hlediště, kde se zázračně znovu objevil. Copperfield a jeho asistenti tvrdili, že průchod byl uklizený a že v něm nezůstalo nic, co by mohlo turistům ublížit. Soud nakonec rozhodl ve prospěch kouzelníků a Cox nedostal ani cent.
Doby, kdy byla Copperfieldova představení slavná, jsou dávno pryč. Diváci, kteří za vstupenku zaplatí 2 000 korun, se shodují, že mladí kouzelníci nabízejí lepší zábavu za méně peněz. Kritici kouzelníka poukazují na předvídatelnost jeho kouzel a také na jeho arogantní přístup k publiku.
„Tak velké jméno, jako je on, by se nemělo vysmívat svým fanouškům nebo naznačovat kulturní původ svých diváků.
Jiný divák si stěžoval na kouzelníkův přílišný důraz na mystiku, kterou používá k ukrytí tajemství svých triků. „Příliš mnoho kouře a oslepujícího světla, takže nikdo neví, jak se předměty pohybují. I takový starý dědek jako já to okamžitě pozná“.
Copperfieldova hvězda pomalu pohasíná, ale kouzelník si to zřejmě neuvědomuje. Lidé považují jeho představení za nudnou nedělní rodinnou zábavu, ale vstupenky si kupují ne proto, že by byli zanícenými fanoušky těšícími se na iluzi, jejíž tajemství lze odhalit na internetu, ale proto, že jsou zvědaví, jak iluzionista skutečně dopadne, protože je zajímá, jak skončí. A chtějí ho navštívit dřív, než navždy zmizí.