Máte problémy s pravidelným vypouštěním plynů v nevhodných situacích? Cítíte se někdy kvůli nim nekomfortně a snažíte se jim zabránit, abyste se vyhnuli nežádoucím reakcím ostatních? Pokud je odpověď ano, měli byste si přečíst následující informace o vzniku střevních plynů a následcích jejich zadržování. I když to možná není téma pro každodenní konverzaci, může vám to přinést užitečné poznatky a předejít některým komplikacím.
Zadržování plynu je neefektivní Hromadění plynu ve střevech způsobuje zvýšený vnitřní tlak a nadýmání, což může být nepříjemné. Některé plyny se mohou absorbovat do krevního oběhu a následně být uvolněny dýchacím systémem. Avšak zadržování plynů, či populárně nazývaných prdů, může mít nepříznivé důsledky, včetně přetlaku a nekontrolovatelného uvolňování. Zadržováním plynu si tak člověk vytváří podmínky pro potíže v budoucnosti.
Vznik střevních plynů Plyny vznikají ve střevech při fermentaci natrávené potravy střevními bakteriemi. Během tohoto procesu se uvolňují plyny a mastné kyseliny. Některé z těchto produktů jsou absorbovány střevními stěnami, zatímco ostatní se dostávají do konečníku a jsou vyplaveny z těla.
Výsledky studie Studie s dobrovolníky, kteří nosili rektální katetr k měření plynu, ukázala, že průměrně se vyloučilo 705 ml plynu denně, přičemž obsah vodíku byl 361 ml a oxidu uhličitého 62 ml. Metan byl produkován jen u tří lidí. Hodnoty byly podobné pro muže i ženy a nejvyšší byly hodinu po jídle. Nejvíce škodlivé plyny obsahují síru a jejich složení je silně ovlivněno stravou. Pokud potřebujete uvolnit plyn, nezadržujte jej. Pokud to není možné, hledejte vhodné místo pro uvolnění. To prospěje vašim střevům a v konečném důsledku i vám samým.