Jak vypadá peklo a je skutečně pod zemí? Bible říká jednu věc a papež říká druhou

Peklo je název používaný v náboženském, filozofickém a literárním kontextu k popisu místa nebo stavu utrpení, trestu a vzdálenosti od Boží milosti. Chápání pekla se liší podle kulturního, náboženského a osobního přesvědčení.

Koncept pekla je často považován za dost jednoduchý: je to místo věčného trestu pro hříšníky nebo ty, kteří odmítají Boha. V křesťanské teologii je považován za cíl pro ty, kteří odmítají spasení skrze Ježíše, kde je utrpení nekonečným důsledkem takového chování. Ale i když vidíme peklo jako jasný koncept s konkrétním termínem, má Bible k tomuto tématu velmi málo informací. Christian History Institute, Stanford Encyclopedia of Philosophy, Big Think a Britannica odpověděly na otázky, odkud myšlenka pekla pochází, jak vypadá a kde přesně se nachází.

Moderní pojetí pekla po tisíciletí je starodávným spojením myšlenek ze Starého a Nového zákona, včetně šeolu, gehenny a ohnivého jezera. Také obsahuje některé prvky z řecké mytologie, včetně Tartarus (řecky: Tártaros) a Hades. Všechny jsou přeloženy ze staroseverského slova „Hel“, které označuje podzemní říši.

Zajímavé je, že původní koncept staroseverské mytologie Hel byl ve skutečnosti říší chladu a ledu nacházející se na dalekém severu. To je v příkrém rozporu s moderním chápáním pekla jako světa ohně.

Obraz pekla se také vyvíjel v průběhu času prostřednictvím různých vlivů, včetně katolických rad, Danteho „Božské komedie“, středověkého umění a moderní popkultury. Tyto zdroje vytvořily vnímání pekla, ale to rozhodně neodpovídá na některé složitější otázky.

Bible neposkytuje detailní popis pekla. Někdy je zobrazeno jako hrob, podzemní jeskyně nebo prostě jako stav odloučení od Boha. V průběhu času se tyto názory spojily do mnohovrstevného pojmu, který zůstává nejasný.

Ve Starém zákoně je šeol popsán jako „hrob“, místo, kam mrtví odcházejí bez dalších informací o svém osudu. Je považováno za temné, ponuré místo, nikoli za ohnivou jámu, kterou si dnes spojujeme s peklem.

Šeol byl ve skutečnosti součástí židovské tradice a jediný popis posmrtného života uvedený v Tóře říká, že lidé byli po smrti pohřbeni do země.

Jak čas ubíhal, byl šeol reinterpretován a byly zahrnuty prvky nadpřirozena. V dobách Nového zákona je peklo často zobrazováno jako místo trestu, i když plameny jsou v knize Zjevení zmíněny pouze vedle Ohnivého jezera.

Nejvýraznější popis posmrtného života v Bibli pochází z Knihy Zjevení, kde Lucifer, padlí andělé a nevykoupení budou po Ježíšově druhém příchodu uvrženi do Ohnivého jezera.

Populární kultura také pomohla vytvořit peklo jako myšlenku, zdůrazňující různé prvky v průběhu let. Myšlenky jako oheň a démoni vytvořily konkrétnější a děsivější obraz pekla.

Tradičně je peklo považováno za místo, které si často představujeme pod zemí. Tato představa vznikla z biblických odkazů na šeol a ve starořeckých mýtech používaných termínů jako Hádes a Tartarus, které raní křesťané využívali k popisu posmrtného života.

Řecké názvy Hádes a Tartarus si převzali autoři Nového zákona, aby objasnili křesťanské pohledy na posmrtný život. Hádes byl temným místem pro lidské duše, zatímco Tartarus byl hlubokou jámou pro padlé anděly.

V roce 1999 papež Jan Pavel II. prohlásil, že peklo by nemělo být chápáno jako fyzické místo, ale jako stav existence, kde jsou lidé odděleni od Boha z důvodu své svobodné vůle a rozhodnutí během života.

Gehenna se v Bibli často používá k popisu místa trestu, ale původně označovala fyzické místo mimo Jeruzalém. Postupem času se však gehenna spojila s představou pekla jako místa věčného zatracení.

Ačkoli termíny jako Hádes a Tartarus popisují podzemní říše, Bible nespecifikuje místo pro peklo. Ani ve Zjevení není místo Ohnivého jezera známo a je ponecháno na spekulacích teologů a věřících.

Pokud přemýšlíme o pekle jako o ohnivém jezeře, není v něm právě nyní ani jedna duše. Podle Knihy Zjevení bude peklo existovat až po Druhém příchodu, kdy se stane konečným místem pro ty, kteří jsou zatraceni.

Kvůli nedostatku biblických zmínek je peklo místem, které buď už existuje, nebo se teprve vytvoří. Nebo to možná není nic jiného než obecný pojem, který se používá k označení oddělení od Boží přítomnosti po smrti.

Časový rámec ohledně pekla a jeho existence je složitý kvůli různým teologickým názorům. Raní církevní otcové (od sv. Augustina na konci 4. století našeho letopočtu) rozvinuli hodně z učení o pekle v průběhu staletí po napsání Bible.

Teologicky, pokud peklo existuje, musel ho stvořit Bůh, protože stvořil vše na nebi i na zemi.

Mnoho teologů se ptá, jak by údajně milostivé božstvo vytvořilo místo nekonečného trápení, ale biblické texty tomu vyhýbají tím, že říkají, že peklo bylo původně vytvořeno z jiného důvodu.

Na začátku bylo Peklo (nebo Tartarus) vytvořeno jako místo trestu pro Lucifera a padlé anděly, kteří se vzbouřili proti Bohu. Z časem se však toto místo začalo spojovat s potrestáním nekajícných duší ze Země.

Některé výklady říkají, že peklo nebylo přímo stvořeno Bohem, ale je to stav, který vznikl díky lidem, kteří odmítají Boží milost. Podle tohoto pohledu je peklo přirozeným důsledkem života odděleného od Boha.

Kniha Přísloví podporuje myšlenku, že peklo slouží božskému účelu, a uvádí, že Bůh „přivedl všechny věci ke správnému konci – dokonce i ty zlé pro den katastrofy“. To znamená, že peklo je součástí většího božského plánu.

Otázka, kdo jde do pekla, je neustále diskutována. Zatímco kniha Jana naznačuje, že víra v Ježíše vede k věčnému životu, Bible obsahuje také odkazy na činy a skutky, které jsou faktory určující osud člověka.

Zjevení říká, že mrtví jsou hodnoceni podle svých činů. Ti, kdo nebyli zapsáni v „knize života“, byli odvedeni do Ohnivého jezera. To určitě vzbuzuje otázky o tom, jakou úlohu hrají víra a činy při určování života po smrti.

Existuje velký rozdíl v názorech mezi katolíky a protestanty ohledně toho, kdo se dostává do pekla. Katolíci říkají, že i když je víra důležitá, dobré skutky také hrají svou roli, zatímco protestanti se soustředí jen na víru jako cestu ke spáse.

Danteho „Božská komedie“ měla obrovský vliv na utváření moderního vnímání pekla. Jeho živé zobrazení mučícího pekla se stalo silnou vizualizací pekla, která dodnes rezonuje s populární kulturou. „Božská komedie“ Danteho Alighieriho napsaná na počátku 14. století podrobně popisuje hierarchickou vizi posmrtného života, která po staletí ovlivňovala renesanční a křesťanské umění, literaturu a teologii.

Doporučené