Jak se žilo dětem za socialismu? Můžete zapomenout na počítače a tablety a připomenout si své mládí.

Základní škola: Kde začíná opravdový život

Přechod do základní školy byl významným milníkem v životě každého dítěte. V tomto období jste se učili nejen číst a psát, ale také základy ruského jazyka, který byl povinnou součástí osnov. Školní soutěže jako recitační Puškinův památník byly běžnou součástí školního života. Tělesná výchova byla uniformní – bílá tílka a červené trenýrky pro kluky, modré pro holky – což odráželo důraz na rovnost a kolektivismus.

Volný čas: Hřiště místo počítače

Dětství za socialismu se vyznačovalo značným množstvím volného času, který děti trávily venku. Počítače nebyly dostupné, a tak většina dětí trávila čas skákáním přes gumu, hraním panáka nebo přebíranou. Tyto hry nebyly jen zábavou, ale také důležitou součástí sociální interakce a fyzické aktivity.

Pionýrské tábory: Kombinace zábavy a ideologie

Pionýrské tábory byly nedílnou součástí dětství mnoha dětí. Na jednu stranu poskytovaly prostor pro zábavu, jako bylo koupání v řekách a rybnících, bydlení v chatkách a táborové hry. Na druhou stranu však byly silně ideologicky zaměřené. Děti nosily zelené a modré košile, červené šátky a učily se hesla jako „K budování a obraně socialistické vlasti buď připraven!“. Tento druh táborů tak představoval kombinaci volnočasových aktivit a politické výchovy.

zdroj: lifee.cz

zdroj náhledové fotografie: https://www.youtube.com/

Doporučené