Lichvářské praktiky na trhu s půjčkami v Česku stále přetrvávají. Nejde jen o nesrozumitelné podmínky či drobné písmo na smlouvě – největší problém spočívá v úrocích, které mohou dosahovat stovek procent. Tyto půjčky můžou přímo zavést nic netušící dlužníky do dluhové pasti, ze které je cesta ven často velmi obtížná.
Co ukazují data? Úproční sazby někdy dosahují stovek procent
Podle srovnání organizace Člověk v tísni mohou náklady na půjčky různě kolísat. Například u padesátitisícové půjčky splácené během dvou let jsou u nejlepších společností úroky mezi 10 a 15 procenty ročně. Celkové přeplacení tedy zřídka přesáhne 10 000 korun.
Na opačném konci spektra jsou ale poskytovatelé, kteří si zaúčtují stovky procent ročně. Mezi nejdražší poskytovatele dlouhodobých půjček patří aktuálně společnosti jako CFIG Credit, ViaSMS či FlexiFin. Například u FlexiFinu se může celková částka přeplacená za dvouletou půjčku 50 000 Kč dostat až na 301 000 Kč.
Proč dlužníci často neodhalí problém hned?
Společnosti poskytující takto předražené úvěry se často zaměřují na nižší částky či kratší doby splatnosti, kde vysoké náklady na půjčku nejsou na první pohled tak patrné. „Vyšší cena půjčky může mít opodstatnění u rizikovějších klientů, ale žádat nazpět násobky vypůjčené částky je často hlavní příčinou dluhové pasti,“ vysvětluje analytik David Borges.
Kdy zasáhne finanční arbitr?
Jednou z možných cest, jak se bránit, je obrátit se na finančního arbitra. Ten může zasáhnout při řešení sporů mezi dlužníky a věřiteli. Počet stížností k arbitrovi navíc v posledních letech dramaticky roste – v roce 2023 jich bylo řešeno přes 5 600, což je oproti minulým letům zřetelný nárů
„Většina sporů končí rozumným smírem, kde se nastaví přiměřené podmínky pro splácení dluhu,“ uvádí mluvčí Gabriela Dufková. V některých případech může dojít dokonce i k navracení přeplatku z důvodu bezdůvodného obohacení ze strany poskytovatele.
Evropská směrnice slibuje změnu
Na horizontu je také naděje na změnu. Evropská legislativa by měla do dvou let zajistit, aby půjčky byly pro dlužníky dostupnější a transparentnější. Diskutuje se o zavedení pravidel, která by omezila roční průměrnou sazbu nákladů na půjčky, například na čtyřnásobek obvyklé bankovní úrek.