Hořkosladká historie: Jak se čokoláda dostala na český stůl a jak jsme si ji užívali za socialismu?

Jak se v Československu vyvíjela výroba čokolády? Od luxusní pochoutky až po tukové náhražky za socialismu – příběh čokolády, který vás možná překvapí!

Čokoláda je dnes běžnou součástí našich životů, ale nebylo tomu tak vždy. Ještě na začátku 19. století si tuto lahodnou pochoutku mohli dopřávat jen ti nejbohatší. Jak se měnil její dostupnost a kvalita? A jak to bylo s čokoládou v Československu za socialismu?

Od luxusní lahůdky ke sladkému standardu

Čokoládu v Evropě poprvé ochutnala šlechta už v 16. století, kdy ji z Ameriky přivezli Španělé. Do Čech se dostala později, v 18. století, a zpočátku si ji mohli dovolit jen ti nejmajetnější. První česká výrobna čokolády byla založena roku 1770 v pražské Celetné ulici Filipem Watzkem.

Průmyslová výroba čokolády se rozběhla až v 19. století, kdy se v roce 1832 začala vyrábět ve větším množství. Skutečný boom však nastal po roce 1839, kdy vznikla první velká továrna na čokoládu. Výroba se rychle rozšiřovala, ale čokoláda stále zůstávala poměrně luxusní pochoutkou.

Válečné roky a čokoládový útlum

Rozvoj čokoládového průmyslu přerušila první světová válka, kdy se dovoz kakaových bobů téměř zastavil. Ještě větší ránu výrobcům zasadila velká hospodářská krize ve 30. letech a následná druhá světová válka, kdy byla čokoláda téměř nedostupná a její výroba se musela omezit.

Pokračování na další straně.

Doporučené