Stačí, že odřízneme plesnivou část nebo je chléb již nezachránitelný? Není nic zvláštního na tom, že chceme, aby chléb, který kupujeme, byl jedlý co nejdéle. Realita je však taková, že plíseň se na chlebu často objeví rychleji, než bychom čekali. Co dělat v této situaci? Stačí plíseň odříznout a sníst zbytek chleba? Nebo je třeba ho vyhodit celý?
Jeden chléb vydrží i několik dní – bohužel rychle zatuchne a často chytne bílý nebo zelený povlak. Co dělat, když se na chlebu objeví plíseň? Bohužel, pokud zpozorujeme jakoukoli změnu vzhledu našeho chleba, už bychom ho neměli jíst. Nejmenší skvrna plísně může naznačovat, že bakterie se už dostaly do celého chleba. Stojí za to zdůraznit, že mikrotoxiny spojené s plísní jsou pro nás toxické a jedovaté.
Mikrotoxiny, i když je ještě není vidět, se dostávají do našeho chleba a pronikají do každé jeho vrstvy. Pokud tedy odřízneme plesnivou část, náš chléb už bohužel nezachráníme a pro naše zdraví by nebylo prospěšné, kdybyste ho i dále jedli. Jedno, co můžeme dělat, je postarat se o prodloužení čerstvosti našeho dalšího chleba.
V první řadě jde o jeho skladování ve vhodných podmínkách. Chléb a rohlíky, které jsou uloženy v uzavřených plastových sáčcích, se rychleji kazí. Zde je na vině nedostatečný přístup vzduchu – v takových podmínkách dochází k rychlejšímu množení toxických látek. Chceme-li tento proces zpomalit, musíme chléb začít skladovat na tmavém a chladném místě.