Pejsek je pro mnohé neodmyslitelnou součástí rodiny. Je asi zbytečné připomínat, že je pes nejlepším přítelem člověka a skvělým ochráncem. Ačkoliv odborníci neustále psy rozdělují podle jejich inteligence a tvrdí, že menší pejsci nepatří mezi ty nejchytřejší, jde o klasickou stereotypní lež. Každý pejsek je chytřejší a to dokonce více, než si dokážete představit. Psi dokáží vycítit naše vnitřní pocity a také dokáží zklidnit lidskou psychiku.
Psi jsou často těmi nejlepší terapeuty. Zatímco oni nám perfektně rozumí, my s tím občas máme obrosvký problém. Proto by bylo dobré si dne vysvětlit určité psí gesta a pochopit, co jimi naši čtyřletí kamarádi myslí.
Proč je pes smutný, když je doma sám?
Pes je společenské zvíře, tudíž není žádným překvapením, když je pejsek smutný v moment, kdy nejsme doma. Jeho společenskost sahá daleko do historie. Ještě předtím, než se pes stal domácím mazlíčkem, běhal venku ve smečce a téměř nikdy nebyl sám. Smečnu později nahradili právě lidé, kteří si psi ochočili. Pes je váš ochránce a vy jste navždy součástí jeho smečky.
Proč pes hledá svého páníčka v moment, kdy je například v koupelně nebo na záchodě?
Pravděpodobně jste často přemýšleli nad tím, proč za vámi pejsek chodí do koupelny nebo v moment, kdy jste na záchodě. Má to naprosto jednoduché a ne příliš překvapivé vysvětlení. Pejsek má v sobě jakési vnitřní hodiny. Ví přesně kdy ho čeká krmení, pozná, kdy se schyluje k venčení. Jakmile však nastane neobvyklá změna, je pejsek zmatený. Jakmile mu zmizíte z dohledu v moment, kdy byste měli být normálně doma, začne být nejistý. Ví, že po směně se vrátíte domů a tam i zůstanete. Jakmile se mu však vytratíte z dohledu, znejistí a začne vás hledat. Je zvyklý být v určitou dobu s vámi, proto vás hledá a kontroluje. Nabude totiž dojmu, že jste ho opustili. Načasování je totiž mimo jeho „vnitřní hodiny“.