Bydlení za normalizace reprezentoval nejčastěji panelákový byt 3+1 s umakartovým jádrem, těžkou obývací stěnou, nepohodlným gaučem a černobílou Teslou. Typickým znakem bydlení před revolucí bylo to, že všechny byty vypadaly hodně podobně. Nikdo nevyčníval z řady a nějaké vybavení navíc si mohl dovolit jen málokdo. Naštěstí si ale lidé vypomáhali svou fantazií.
Velikost bytů a vybavení kuchyně
Kromě vybavení, které bylo v omezené míře tenkrát dostupné, se byty podobaly i velikostí. Většinou měly kolem 70 metrů čtverečních, což bylo pro čtyřčlennou rodinu tak akorát. V kuchyni byla většinou sektorová kuchyňská linka oranžové, zelené či bledě modré barvy. V rohu stál kuchyňský stůl s koženou rohovou sedačkou. Mezi výbavu kuchyně patřil mixér, mlýnek na kávu, maso nebo sifonová láhev.
Obývací pokoj jako srdce bytu
Obývák byl potom nejčastěji vybaven klasickou obývací stěnou s vysokým leskem a v některých rodinách zdobenou zlatem. Nechyběla dvě křesla, pohovka z mikroplyše a konferenční stolek. Na zem se pokládal na dotek nepříjemný koberec s vyšším chlupem anebo nekvalitní béžové lino. Na stěny se nejčastěji lepily tapety květinových nebo geometrických vzorů z východního Německa.
Televize Tesla umístěná ve stěně vysílala jenom jeden program a ve vitríně se prášilo na sváteční servis, který se vytahoval jen při zvláštních příležitostech.
Ložnice a dětský pokoj plné praktičnosti
V ložnici pak byla většinou jen postel s peřiňákem a těžké šatní skříně, tzv. almary. V rohu se mnohdy schovával šicí stroj a žehlící prkno. Dětský pokojíček byl vybaven dvoupatrovou palandou, která šetřila místo, psacím stolem se židlí a dřevěnými poličkami. Někteří měli vedle postele na zdi rákosovou nebo bambusovou rohož.
Paneláky: jejich vznik a proměna
První panelák byl v Praze vystavěn v Ďáblicích, ale od těch, které se začaly stavět o pár let později, ho ještě odlišovala sedlová střecha a prostorné byty. S postupujícím časem se stavba panelových domů zjednodušovala a unifikovala.
Nedostatek zboží a kreativita obyvatel
I když bylo všeho na trhu nedostatek, lidé zapojovali svou fantazii a své příbytky lecčím ozvláštňovali. Musíme také dodat, že nábytek byl oproti dnešku velmi kvalitní a někteří ho mají doma dodnes. Obyvatelé bytů se snažili interiér zpříjemnit dostupnými dekoracemi, háčkovanými dečkami, gobelíny nebo suvenýry z dovolených v Bulharsku a Jugoslávii.
Bydlení za normalizace bylo sice jednotvárné a v lecčem nepohodlné, ale lidé si dokázali vytvořit domov i z panelového bytu. Přestože nebylo mnoho možností, jak se odlišit, kreativita a improvizace hrály klíčovou roli. Panelákové byty té doby dnes vzbuzují nostalgii, ale ukazují také, jak se v průběhu let proměnilo naše chápání komfortu a kvality bydlení.
zdroj:
- extra.cz
- obrázky: https://cz.pinterest.com/pin/159666749282927763/, https://cz.pinterest.com/pin/50243352083768009/