Není to optimální “Budu si to muset platit, jinak bych nevěděla, jak mi zvýší důchod a kolik mi mají na poště vyplatit. Já už se teď s počítačem učit nebudu, ale že to dopracujeme tak daleko, že za poslání jednoho papíru budou chtít platit, když se posílají miliardy kdovíkam, to mi hlava nebere,” říká paní Zuzana z Brna.
Důchodci se s tímto trendem musí potýkat obecně. Všichni po nich chtějí, aby řešili věci digitálně a pokud možno nechodili na pobočky, případně aby se jim nemusely posílat věci papírovou formou. Je ovšem otázkou, zda to za omezení jejich informovanosti a možností opravdu stojí.
Historie výhod pro důchodce Před dvěma lety byli důchodci v České republice považováni za jednu z nejvíce zvýhodňovaných skupin obyvatelstva. Každý rok docházelo k navyšování důchodů o tisíce korun, což mělo pomoci seniorům udržet si slušnou životní úroveň. Kromě pravidelných zvýšení důchodů dostávali důchodci i jednorázové příspěvky, jako například známé „rouškovné“, které činilo 5000 Kč. Tato opatření byla zavedena s cílem podpořit důchodce v době pandemie COVID-19.
Současná situace důchodového systému Avšak situace se dramaticky změnila. Důchodový systém se dostal do finančních potíží, které odborníci očekávali až za deset let. Aktuálně se nachází ve velkých deficitech, což vyvolává obavy o jeho udržitelnost. Problémy jsou způsobeny zejména stárnutím populace a nízkou porodností, což vede k nedostatku financí pro vyplácení důchodů.
Zdroj: aazdravi.cz
Zdroj náhl. obr.: pixabay.com