POKUD TRPÍTE TOUTO NEMOCÍ, NEJEZTE BANÁNY! Uvědomte si, že to způsobí velké problémy.

Chválí banány. Podle nutričních terapeutů obsahuje jeden banán 10 % vlákniny, která podporuje trávení. Je také považován za přírodní prebiotikum, protože konzumace banánů zvyšuje počet prospěšných bakterií ve střevech…

Ovoce je také bohaté na draslík, který je důležitý pro normální činnost srdce a ledvin a duševní zdraví. A to není všechno! Podle odborníků mohou banány také zmírnit menstruační křeče. Banány lze také použít k „regulaci tlaku vzduchu“ nebo „zmírnění pálení žáhy“. Nemyslíte si, že obyčejný banán má mnoho pozitivních aspektů?

Banány jsou oblíbené a výživné ovoce, ale jako u každého jídla existují určité situace, kdy by jejich konzumace mohla být problematická. Je důležité si uvědomit možná rizika, zvláště pokud máte určité zdravotní problémy.

Alergie na latex

Toto ovoce má však i své nevýhody. Studie prokázaly, že obsahuje alergeny, které u lidí vyvolávají nepříjemné příznaky. Co je to alergie na banány? Alergií na banány trpí až 1 % populace. Většinou je diagnostikována jako alergie na latex (kaučuk) nebo jiné látky.

„Příznaky alergie se u jednotlivých osob liší v závislosti na typu a množství požitého alergenu. U některých lidí se po konzumaci banánů objevuje svědění rtů (nebo jazyka), podráždění a svědění kůže. V závažných případech se může objevit dušnost, sípání a kopřivka,“ vysvětluje odborník.

Problémy s draslíkem

„Dalším problémem je paradoxně nadužívání draslíku v ovoci,“ říká lékař. „Pokud tento orgán nepracuje dostatečně dobře, draslík může zůstat v krevním řečišti a dělat tam špatné věci. V extrémních případech to může být smrtelné,‘ varuje odborník.

Pozor na migrénu

Banánům by se měli vyhýbat i lidé trpící migrénou. Důvodem je látka zvaná „tyramin“, která vyvolává bolest hlavy. „Tato látka se nachází ve zralých a fermentovaných potravinách, jako je sýr čedar, niva, kysané zelí, kimči, nakládaná zelenina, pivo, sušené ovoce, uzené ryby, fazole a hrách,“ říká odborník. Takže buďte opatrní!

Doporučení:

Pokud máte podezření, že máte alergii na banány nebo jiné ovoce, poraďte se se svým lékařem.
Lidé s cukrovkou by si měli hlídat hladinu glukózy v krvi a výběr stravy konzultovat s diabetologem.
Pokud máte problémy s ledvinami, je důležité sledovat příjem draslíku.
V případě IBS by měla být dieta upravena individuálně, případně ve spolupráci s gastroenterologem nebo nutričním specialistou.

 

 

Doporučené