Slavný umělec Jaroslav Neduha zemřel: Co ho dohnalo k útěku do Bohnic?

Hudebník, spisovatel a herec Jaroslav Jeroným Neduha prožil život plný zvratů. Jeho smrt znovu připomněla nejasnosti kolem jeho útěku do psychiatrické léčebny. Bylo to zoufalství, nebo promyšlený plán na přežití?

Život a kariéra Jaroslava Jeronýma Neduhy

Dětství a mládí v Praze

Jaroslav Jeroným Neduha se narodil 7. srpna 1945 v České Lípě. Své dětství strávil v areálu motolské nemocnice v Praze, kde vyrůstal u svých prarodičů. Po vyučení zámečníkem pokračoval ve studiu na Husově československé bohoslovecké fakultě, kterou však nedokončil.

První zkušenosti s filmem a hudbou

Na přelomu 60. let se Neduha objevil v několika filmech a získal status svobodného povolání jako herec malých rolí a hudebník. Mezi lety 1968-1969 procestoval Evropu, včetně Anglie, Dánska a zemí Beneluxu, kde v Londýně dokonce získal přijetí na grafickou školu. Kvůli srpnové okupaci roku 1968 však tato studia nezahájil.

Hudební kariéra a skupina Extempore

Založení skupiny Extempore

V roce 1973 založil Jaroslav Jeroným Neduha kapelu Extempore. Tato skupina si brzy získala věhlas na alternativní hudební scéně a vystoupila například na festivalu Pražské jazzové dny v Lucerně v roce 1977. Jejich rocková opereta Milá čtyř viselců se stala ikonickou.

Perzekuce Státní bezpečností

Kvůli své činnosti se Neduha dostal do hledáčku Státní bezpečnosti. Aby se vyhnul represím, uchýlil se několikrát do psychiatrické léčebny v Bohnicích, kde našel dočasný úkryt. V roce 1983 byl falešně obviněn ze zneužívání nezletilých, což ho přinutilo opustit Československo.

Emigrace a život v Rakousku

Práce ve Vídni a rakouské Extempore

Po emigraci do Rakouska v roce 1983 se Neduha usadil ve Vídni, kde pracoval v televizi a filmu. Založil zde také rakouskou verzi kapely Extempore, která si získala nové publikum.

Návrat do Československa po roce 1989

Po sametové revoluci v roce 1989 se Jaroslav Jeroným Neduha vrátil zpět do Československa. V následujících letech vydal několik knih, mezi nimi i autobiografii Životaběh, která vyšla v roce 2016.

Literární a hudební odkaz

Neduhovy knihy a autobiografie

Mezi Neduhovy literární počiny patří nejen autobiografie, ale i několik dalších děl, která reflektují jeho životní příběh a umělecké směřování. Jeho psaní se vyznačuje hlubokým vhledem do lidské psychiky a ironickým pohledem na společenské poměry.

Hudební přínos a odkaz kapely Extempore

Skupina Extempore zůstává dodnes symbolem svobodného hudebního vyjádření v dobách normalizace. Jejich odkaz rezonuje na české hudební scéně jako příklad nezávislé tvorby, která dokázala překonat politické překážky.

Osobní život a vliv na českou kulturu

Inspirace pro současné generace

Neduha inspiroval nejen svým uměním, ale i odvahou a neústupností. Jeho příběh zůstává mementem odvahy a boje za svobodu projevu, což oslovuje současné generace umělců a intelektuálů.

zdroj: cnn.iprima.cz
zdroj: hl.obrázek
zdroj: fotka1

Doporučené

Nejaktuálnější