Každá pračka nabízí prací program na 40°C. Na první pohled se to jeví jako ideální řešení pro praní určitých materiálů, ale v podstatě tento program nedělá nic jiného, než že plýtvá elektřinou. Stejnou šatní skříň dobře vyperete při nižší teplotě.
Praní na 40 °C má řadu nevýhod. Mezi ty největší patří fakt, že se vám prádlo může jednoduše pomačkat a pak už se s tím nedá nic dělat a skončíte se zničeným oblečením, a to i velmi drahým. Tento způsob praní také způsobí, že se vaše oblečení rychle vypere a vyperou barvy. Pokud se například jedná o citlivou látku, může se rychle poškodit. A nezapomeňme na další věc, která je dnes velmi důležitá, a to je zkrátka příliš velká spotřeba energie.
I otočením přepínače o deset stupňů níže, tedy při 30°C, lze dosáhnout zajímavého efektu. V první řadě je potřeba se zbavit předsudků, které se takto smýt nedají. Vlastně budete překvapeni, jak jsou dnešní pračky schopné, zvlášť když do nich přidáte kvalitní prací prášek. Ty na trhu jsou k dispozici pro celou plejádu různých oděvů, ať už jde o bílé nebo barevné oděvy, vlněné oděvy nebo funkční předměty.
Při používání této mycí metody je třeba mít na paměti několik důležitých věcí. Za prvé, pokud máte na oblečení viditelnou a výraznou skvrnu, je dobré ho nejprve ošetřit speciálním přípravkem, protože se poté lépe vypere. Při praní na 30 °C lze doporučit delší dobu praní, která vede ke spolehlivému odstranění skvrn.
Velké důvody pro změnu
Při 30°C vám možná dojde fantazie, ale můžete jít mnohem níže, klidně i na 20°C. Ano, i na tu teplotu se dá bez problémů prát. Jsou na to speciální programy a moderní pračky jsou velmi účinné, takže i v tomto režimu se dá dobře prát. Vaše prádlo pak déle vydrží a jeho barvy zůstanou chráněny.
Pojďme si to tedy zrekapitulovat. Důvodů, proč stále prát na 40°C, není příliš mnoho. Dnes jen poškodíte drahé oblečení, které budete muset častěji měnit, a navíc zbytečně plýtváte energií. A to je kombinace, kterou nikdo nechce, že? Proč tedy neodložit předsudky a nezkusit prát na 20 až 30 °C?