Miluju pampelišky. Louky poseté pampeliškovými květy, oslnivou žluť a jejich zlatý pyl. Proto jednou z prvních věcí, kterou každé jaro dělám, je pampeliškový med. Když ho potom během roku jíme, je to jako bychom polykali sluneční paprsky.
Článek
Jarní květy a bylinky si můžeme nasušit, zmrazit, udělat z nich mast či tinkturu. A nebo třeba vyrobit sladký sirup. Tomu pak s oblibou říkáme med, ale pravý med to samozřejmě není, ten pochází pouze od včel. Pokud tedy máte možnost nasbírat si zdravé rostliny, které nebyly nijak chemicky ošetřeny ani kontaminovány škodlivinami, máte dostatek čistých zavařovacích sklenic, trpělivost a chuť se něco nového přiučit, vítejte v dnešním receptáři zaměřeném na pampelišku.
Pampeliškový med, hotový je hned!
Na výrobu pampeliškového medu budete potřebovat posbírat alespoň 500 pampeliškových květů bez stonků. Na sběr je ideální používat košíky, látkové tašky či papírové pytlíky, aby se nám kvítky nezapařily- takže žádné igelitky, lidi!
Doma pampelišky vyperte ve vodě, dejte do hrnce a zalijte asi 2litry vody. Přidejte dva na kolečka nakrájené citrony i s kůrou- ta nesmí být chemicky ošetřena! (Kdybyste měli jedinkrát v životě koupit něco BIO, ať je to biocitron! Chemicky ošetřená kůra by med znehodnotila. Raději ji potom okrájet, přicházíte tím však o spoustu aromatických látek.) Tuto směs přiveďte k varu a 15minut vařte na mírném plameni, poté odstavte a nechte stát 1den( 24hod.).
Druhý den přeceďte přes jemné síto nebo plátýnko, přimíchejte 2kg krystalového cukru a na mírném ohni za stálého míchání zahřívejte, až nedocílíte táhnoucí se konzistence- jakoby to byl hustý sirup. Až bude hustota dle vašeho přání, odstavte hrnec a horký “med” naběračkou nalejte do čistých sklenic a napevno zavřete.
Pampeliškový med můžete podávat jako prevenci i podpůrnou léčbu při bolestech v krku, nachlazení i chřipce. Přidává se do čaje, do kaše i na chleba s máslem, pije se jako šťáva anebo se mlsá po lžičkách- svůj oblíbený způsob si už jistě najdete sami.
Pampeliškový sirup bez vaření
Z pampelišek můžeme ovšem připravit i čerstvý sirup za studena. Opět budeme potřebovat cca 500 očištěných květů, které vložíme do velké sklenice, zasypeme půl kilem cukru( v nevařené variantě je vhodné použít přírodní nerafinovaný cukr), napevno zakryjeme pomocí potravinové folie a umístíme na dva dny na slunečné místo- třeba na okno.
Po dvou dnech přilejeme 2litry vychladlé převařené vody, opět uzavřeme folií a dáme zpět na okno. Po následující 3 dny sklenicí mícháme a pak již jen přecedíme žlutou tekutinu do připravených čistých lahví a pijeme! Sirup připravený za studena nám nevydrží moc dlouho, proto ho uskladňujte v chladničce a rychle konzumujte.
Přeji vám radost při sbírání i mlsání.