Přestože od 17 listopadu 1989 uplynulo již téměř 30 let, mnozí Slováci nadále nostalgicky vzpomínají na život za bývalého socialismu. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který pro Konzervetivní institut Milana Rastislava Štefánika vypracovala agentura Focus.
Podle výsledků průzkumu, kterého se zúčastnilo 1046 respondentů, se 42 % dotázaných domnívá, že se lidem před rokem 1989 žilo lépe v socialismu. I přes velmi dobrou situaci na Slovensku a v České republice tedy značná část obyvatel nostalgicky vzpomíná na starý režim.
Životní úroveň se na Slovensku i v České republice se v posledních letech výrazně zlepšila, mzdy vzrostly a nezaměstnanost klesla na historické minimum. Slovensko je také na americkém seznamu „nejzajímavějších turistických destinací světa“ a Bratislava se uchází o titul nejoblíbenějšího města Evropy (každého zaujme krásné bratislavské nádraží).
Na první pohled se nám tedy daří opravdu dobře. Máme zdarma vlaky, školní obědy a životní úroveň neustále roste. Proč tedy tolik Slováci truchlí za socialismem? Odpověď na tuto otázku paradoxně poskytl tentýž průzkum.
Nostalgicky za obdobím z před roku 1989 zmiňují především výrazně starší ročníky, obyvatelé s nižší formou vzdělání či nízkokvalifikovaní pracovníci s nižší mzdou. Naopak vzdělanější část respondentů v produktivním věku a mladí lidé vnímají nynější období výrazně pozitivněji.
Není se čemu divit. Přece už jen fakt že můžeme cestovat kam checme kdy chceme je obrovská vymoženost které před rokem 1989 byla privilegium nejsilnějších lidí na planetě.
Reprezentativní průzkum agentury Focus se měl uskutečnil v rámci projektu Konzervativního institutu MR Štefánika – Bourání mýtů o socialismu a sociálním státě.