Džíny má dnes ve skříni asi skoro každý ale za socialismu to však taková samozřejmost nebyla. Stáli jste taky frontu na své vysvněné?

Pamatujete na nekonečné fronty před Tuzexem? Za vysněné džíny jsme byli ochotní dát obrovské peníze. A když někdo jel do Maďarska (kde se daly občas koupit), tak jsme škemrali, ať nám vezme alespoň troje. Džíny za socialismu byly jedním z nejžádanějších zboží. Sehnat je však nebyla žádná sranda!

Fronty před Tuzexem a sen o pravých džínách

V Tuzexu se na džíny stály nekonečné fronty. Kdo je jednou měl, nosil je až do roztrhání a dělal machry na kamarády. Džíny byly symbolem americké kultury a komunisté nechtěli dovolit, aby se u nás tato móda nosila. Jak je známo, malý český člověk vždy na něco přijde! Protože jsme v Československu neuměli pravou džínovinu vyrobit, začali jsme vyrábět rifle – československou napodobeninu džínů.

Rifle: Česká odpověď na nedostatek džínů

První české džíny však vypadaly žalostně. Stály sice 50 korun, ale při schnutí divně zapáchaly, nepříjemně se nosily a pasovka pěkně škrábala. Není divu, že je mladá generace nosit nechtěla. Kdo chtěl pravé džíny, musel se vydat do Tuzexu. Problémem nebylo vybrat barvu, střih nebo velikost, ale vůbec džíny sehnat!

Cesta do Maďarska pro džíny

Další variantou, jak se dostat k vysněným džínám, byla cesta do Maďarska. I když to nebyly pravé západní džíny, byly to docela kvalitní kalhoty. V roce 1978 rozhodli nejvyšší představitelé, že Maďarská lidová republika začne Západu konkurovat svou vlastní značkou Trapper. Tyto džíny se staly okamžitě populární a šly doslova na dračku. V letech 1980 až 1981 se jich prodalo milion kusů, což svědčí o jejich obrovské popularitě nejen v Maďarsku, ale i v celém východním bloku.

Trapper: Džíny, které konkurovaly západnímu stylu

Značka Trapper přinesla na východní trh nový standard džínové módy. Jejich popularita byla tak vysoká, že si pro ně jezdili i lidé ze SSSR. I když se časem roztrhly, dalo se na ně dát záplatu a nosily se dál. Trapper džíny byly symbolem doby a ukázaly, že i v komunistickém bloku může vzniknout kvalitní produkt, který konkuruje Západu.

Džíny jako symbol svobody a stylu

Džíny nebyly jen módním trendem, byly také symbolem svobody a odporu proti režimu. Každý, kdo měl na sobě pravé džíny, vyjadřoval svůj postoj vůči komunistickému systému. Džíny byly něco víc než jen oblečení – byly kulturním fenoménem, který spojoval lidi po celém světě.

V Československu se staly symbolem amerického snu, který byl v přímém kontrastu s šedou realitou socialistického režimu. Mladí lidé nosili džíny, aby se odlišili a ukázali svou nezávislost a touhu po něčem lepším.

Tuzex a západní móda: jak se k ní dostat?

Nakupování v Tuzexu bylo snem mnoha lidí. Tuzexové poukázky neboli bony byly jedinou měnou, za kterou bylo možné nakupovat západní zboží. Džíny, boty, parfémy – vše, co vonělo Západem, bylo v Tuzexu k mání, ovšem za nehorázné ceny.

zdroj: extra.cz
zdroj: nahl. obrázek
zdroj: fotka1 

Doporučené