Nejčastějšími příčinami úmrtí v České republice jsou nemoci srdce a rakovina. Podle Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2020 na rakovinu celkem 28 716 osob. Nejčastějšími druhy rakoviny jsou rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina prsu, rakovina plic a rakovina prostaty. Čím dříve je rakovina odhalena, tím lepší má pacient šanci na přežití. Lékaři proto doporučují věnovat pozornost samokontrole a nepřehlížet neobvyklé změny v těle. Kterým příznakům byste měli věnovat pozornost?
Úbytek hmotnosti
Pokud nechcete zhubnout, ale dochází k výraznému úbytku hmotnosti, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Úbytek hmotnosti může být varováním, že trpíte závažným onemocněním. Podle gastroenterologa a hepatologa Mohameda Ghaleba je neúmyslné a nekontrolované hubnutí jedním z prvních příznaků rakoviny jícnu, žaludku, slinivky a tlustého střeva. „Rozhodujícím faktorem je věk: Dvacetiletý člověk, který zhubne, nemusí hned znamenat rakovinu. U starších lidí hledáme závažnější příčiny.
Pocení a dlouhodobé zvýšení teploty
Lidské tělo se potí, aby se ochladilo. Pokud se však potíte nadměrně, zejména v noci, informujte o tom svého lékaře. Můžete mít například rakovinu jater, krve nebo kostní dřeně. Zatím není jasné, proč některé druhy rakoviny způsobují pocení a horečku. Odborníci se však domnívají, že se jedná o mechanismus těla, kterým bojuje proti nemoci.
Únava a bolest hlavy
Stres, nedostatek spánku a snížený příjem potravy mohou způsobovat únavu a bolesti hlavy. Únava způsobená rakovinou však není stejná jako únava po dlouhém dni v práci. Je to pocit únavy po dlouhou dobu bez příčiny, zejména když se ráno probudíte. Je příznakem téměř všech druhů rakoviny, ale častější je u rakoviny krve, žaludku a tlustého střeva. Je to proto, že tělo ztrácí příliš mnoho krve a živin.
„Únava samozřejmě není vždy spojena s rakovinou. Pokud však pociťujete neobvyklou únavu a celkovou malátnost, stejně jako další závažné příznaky, jako je úbytek hmotnosti nebo krvácení, neměli byste sedět se založenýma rukama. Dlouhotrvající bolesti hlavy mohou ukazovat na nádor mozku.
Zažívací potíže
Potíže s polykáním jídla, vody nebo léků mohou mít různé příčiny. Nejhorší je rakovina jícnu.“ Nádory jícnu jsou zpočátku obvykle bezpříznakové, proto k nám pacienti přicházejí až v pokročilém stadiu. Přicházejí k nám zejména s bolestmi v krku, potížemi při polykání nebo chrapotem,‘ říká odborník.
Gastrointestinální poruchy, jako je pálení žáhy, nadýmání, zvracení a nechutenství, jsou často diagnostikovány jako mírné gastrointestinální poruchy. Tyto příznaky však mohou ukazovat například na nádory žaludku, jater nebo slinivky břišní. „Rakovina slinivky břišní má hrozivou prognózu. I když je nádor odhalen včas a slinivka může být odstraněna, přežití se obvykle pohybuje kolem 18 měsíců,‘ říká doktor Gareb.
‚Obecně platí, že na vznik nádorů má vliv řada faktorů, které člověk nemůže ovlivnit, například genetické predispozice. „Jako specialista na onemocnění trávicího traktu mohu doporučit, aby se nepřijímala nadměrná konzumace soli, červeného masa, příliš teplých nebo tučných jídel, nadměrná konzumace alkoholu a kouření.
Krvácení
Mnoho mužů (zejména starších) trpí chronickou dysurií. Tento stav může souviset s rakovinou ledvin, močového měchýře nebo prostaty. U žen s jiným než menstruačním krvácením může být diagnostikována rakovina děložního čípku.
Pokud se ve stolici objeví krev, je třeba se neprodleně objednat na vyšetření okultní krve ve stolici.
Rakovina tlustého střeva a konečníku je v zemi každoročně diagnostikována přibližně u 7 500 osob a více než 3 000 osob na toto onemocnění zemře; od roku 2014 zasílají zdravotní pojišťovny lidem starším 50 let informace o kolorektálním screeningu, aby snížily riziko vzniku tohoto onemocnění.
„V České republice je kolorektální karcinom druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Na rozdíl od rakoviny jícnu, žaludku a slinivky břišní lze riziko vzniku této rakoviny odhalit v raném stadiu. Preventivní screening dokáže odhalit nádorové polypy v raném stádiu, přičemž vznik nádoru může trvat až 10 let. Kolonoskopie tak může vzniku rakoviny zabránit. Zejména u osob starších 50 let by se toto vyšetření nemělo podceňovat,“ říká doktor Gareb.
Dušnost, chrapot, úporný kašel
Abnormální změny hlasu, úporný kašel a chrapot patří mezi nejčastější příznaky rakoviny hlasivek. Pokud trpíte dlouhodobou dušností nebo bolestmi na hrudi, které se ozývají v ramenou, je čas na lékařské vyšetření. Dušnost může být příznakem plicního onemocnění, astmatu nebo v nejhorším případě rakoviny plic.
Kožní změny
Nejnápadnějšími fyzickými změnami jsou změny na kůži a nehtech. Rány, vředy, nová mateřská znaménka, změna barvy kůže nebo nehtů, svědění nebo krvácení jsou vždy známkou toho, že v těle není něco v pořádku. Pokud tyto příznaky přetrvávají, může se jednat o rakovinu kůže.
Podezřelé výrůstky
Dalším viditelným příznakem je tvorba abnormálních útvarů na těle, obvykle hmatných boulí nebo ztluštělé tkáně. Pokud jsou tyto zvětšené, měly by být vyšetřeny. Bulky na prsou ukazují na změny ve struktuře tkáně, ke kterým dochází například při rakovině prsu.