Květináři doporučují používat běžné ingredience, které se v kuchyni denně vyhazují. Ty obsahují všechny látky, které rostliny potřebují, jako je fosfor, draslík, dusík, sacharidy a hořčík – „zlaté“ látky pro zdravý životní cyklus květin. Tyto stopové prvky se do rostliny dostávají postupně, a pokud je umíte správně používat, můžete mít krásné květy po mnoho let. Tato výživa podporuje orchidej před i během kvetení.
Kouzelná voda na orchideu a další pokojové rostliny – toto dokáže obyčejná rýže
Nejde o nic jiného, než o obyčejnou vodu po namáčení rýže. Ta voda, kterou mnozí z nás vylévají do odtoku je plná vitamínů a živin, které rostlinky potřebují hlavně v období kvetení a růstu.
Voda z rýže obsahuje množství látek, které nacházíme v kupovaných hnojivech pro rostliny. Jsou v ní vitamíny skupiny B (zejména B1 a B2), „NPK“ prvky (dusík, fosfor, draslík). škroby, tuky, sacharidy, ale také komplexní živiny, které rostlinka přemění na energii, sílu a odolnost vůči škůdcům. Vodu můžete klidně odložit do chladničky a použít kdy potřebujete.
Orchidej a další rostlinky zaléváme jednou za 15-20 dní. Nikdy však nezalévejte se studenou vodou, je nutné, aby voda měla pokojovou teplotu!
Výživa orchidejí – nejlepší a nejlevnější s banánovou slupkou
Příprava je jednoduchá – 50 g rýže stačí namočit do 500 ml vody, nechat vyluhovat 24 hodin a následně scedit.
Banánová kůra pro orchideje
Připravit hnojivo z banánové slupky je velmi jednoduché. Nabízíme vám 3 ověřené recepty.
Nechte vysušit banánovou kůru na slunci nebo na radiátoru a pak rozemelte na prášek. Zalijte 1 čajovou lžičku 200 ml vroucí vody. Nechte kapalinu vychladnout a zalijte. Banánový peelingový prášek
Slupku pokrájíme a dáme do trouby na plech pokrytý pečícím papírem. Když je kůra vysušená, nechte vychladnout a občas přidejte prášek do květináče. Můžeme použít i přímo na kořeny – jemně vetřete do kořenů. banánová zálivka
Vyberte slupku z 2 banánů a zalijte 2 litry vody. Nechte louhovat 2 dny. Výslednou kapalinu zřeďte s vodou v poměru 1: 1.
Čerstvá slupka oživí listy
Vezměte slupku a vnitřní stranou potřete listy. Získají lesk a absorbují užitečné látky.
Domácí koncentrované hnojivo (namísto tyčinek z obchodu) Potřebujete: vodu z vaření rýže, melasu, mléko, použité čajové sáček zeleného čaje, drcené kosti z kuřete
Možná to zní jako babská magie ale ve skutečnosti jde o výživovou bombu. Sušené a podrcené kosti z kuřete jsou výborným zdrojem vápníku a hořčíku. Stačí, když je necháte oschnout na slunci 2 až 3 dny a potom je rozmačkáme na ne zcela jemný prášek.
postup
Vyprázdněte obsah použitých čajových sáčků do malé misky. Nepoužívejte však urologické čaje, protože obsahují látky, které rostliny nepřijímají. Rozdrťte několik kuřecích kostí do jídla. Kosti by měly být jemně rozdrceny, dokud nebudou mít konzistenci podobnou písku. Kosti však nerozmělňujte, protože příliš malé částečky mohou rostlinu poškodit. Kostní moučka dodává rostlinám vápník a hořčík, ale snižuje kyselost půdy, proto buďte opatrní, pokud použijete příliš mnoho kostní moučky. V misce smíchejte čaj a rozdrcené kuřecí kosti, zalijte mlékem a přidejte maximálně lžičku melasy. Dobře promíchejte, dokud tekutina nezhnědne. Mléko se přidává proto, že obsahuje důležité živiny, jako je dusík, draslík a fosfor. Po uvaření rýže slijte vodu a nechte ji vychladnout při pokojové teplotě. Když tekutina z oplachování rýže vychladne, smíchejte ji s hnědou tekutinou z oplachování. Rýžová voda obsahuje stopové prvky, které orchideje potřebují, například niacin, riboflavin a thiamin.
Upozornění: Tuto směs lze použít pouze jednou (maximálně 2x) za měsíc během vegetačního období nalitím na půdu. Dejte si však pozor na přehnojení : známkou přílišného hnojení je bílý povlak na půdě a zhnědnutí či dokonce vysušené listy rostliny.
Jak podávat výživu pro orchideu
Zalévat by se mělo během vegetačního období, kdy květy vytvářejí nové listy a výhonky. Zalévejte několikrát po malých dávkách. Pokud se objevují nové listy a výhonky, pokračujte v zálivce. Jakmile se růst zastaví, přestaňte přikrmovat. Krmte také v době kvetení. Důležité: To neplatí pro kvetoucí rostliny právě přinesené z obchodu. Nechte je až do kvetení a s přikrmováním začněte až po 3-4 měsících. Krmení častěji než jednou za měsíc se u Phalaenopsisů nedoporučuje, protože jejich růst se na podzim, v zimě a v horkém létě zpomaluje. Nemocné, velmi slabé nebo přesazené rostliny by se neměly hnojit.