Cítíme se dobře a chceme utrácet peníze. Šli jsme koupit litr mléka, ale přinesli jsme plnou tašku. Způsob, jakým nakupujeme, je předvídatelnější, než si myslíme, a supermarkety toho využívají.
Abychom vše viděli lépe, musíme zpomalit. Protože nám to chvíli trvá, snaží se nás supermarket zpomalit tím, že u vchodu zřizuje tzv. dekompresní zóny. Může být před vchodem do prodejny (například regál s květinami nebo zahradními potřebami), ale lze použít i otočné dveře nebo pomalejší samootvírací dveře.
Rozptýlení
Když jsme v obchodě, naše oči se při hledání pohybují zleva doprava, stejně jako při čtení. Tento pohyb na regálech narušuje naši pozornost tím, že se střetává s barevnými nápisy, které upozorňují na reklamu nebo akci. Regály v potravinové sekci uprostřed supermarketů nabízejících nepotravinářské zboží jsou dalším ukázkovým příkladem této strategie – zpomalují nás, přitahují naši pozornost a nutí nás od nich nakupovat věci, které jsme kupovat nechtěli.
“
Rozmístění zboží
Zatímco průměrný obchod nabízí asi 30 000 položek, každý jich ročně nakoupíme asi 300, takže se supermarkety snaží maximalizovat počet položek v našich nákupních košících. Tam, kde jsme dříve museli projít celý obchod, abychom získali základní potraviny, dnešní jednodušší uspořádání a jasné označení jednotlivých skupin produktů pomáhají dosáhnout stejného výsledku. Ty jsou vytvořeny s logikou spotřeby, takže si můžete koupit tři položky ze svého seznamu na jednom místě místo toho, který hledáte.
Princip podobnosti
Diskonty jako Aldi nebo Lidl nosí méně značkových produktů, takže jejich obaly připomínají oblíbené značky, byť je přímo nekopírují. To je princip podobnosti – cítíme se jistější v tom, co známe, a snadno tento pocit přeneseme na cokoli, co se mu podobá.
Seřazení zboží v regálech
Regály jsou uspořádány tak, abychom mohli nakupovat ty nejvýnosnější produkty. Nejnižší je nejlevnější produkt. Jejich hledání pro nás bylo trochu komplikované – museli jsme se ohnout, přečíst si cenovku a vyzvednout je. Ve střední části regálu v úrovni očí jsou nejen „lepší“ produkty velkých značek, ale i běžné produkty vlastní značky prodejny, takže koncept značkové kvality se přenesl i na produkty řetěz. Prémiový nebo „nejlepší“ produkt není vysoký. Většinou se tam jen tak nepodíváme, pokud je přímo nehledáme, ale jejich umístění poskytuje logiku popsanou pro celé uspořádání polic.