PŘI NÁKUPU TUŇÁKA POZOR: Pokud na plechovce uvidíte tento nápis, znamená to, že ryba byla ulovena v radioaktivních vodách

Spotřebitelská organizace Ektefila uvedla na svém profilu na Twitteru příklad tuňáka, na kterém je jasně uvedeno, že je vyroben z ryb ulovených v oblastech, které jsou považovány za nebezpečné z hlediska zvýšené úrovně radiace.

‚V obchodech se můžete setkat s výrobky vyrobenými z ryb ulovených při rybolovu, které jsou označeny jako nebezpečné z hlediska zvýšené úrovně radiace.

Jedním z těchto výrobků je výrobek na obrázku, na němž je jasně uvedeno, že je vyroben z ryb ulovených v Tichém oceánu, které jsou označeny červeným písmem jako důsledek jaderné havárie ve Fukušimě. „Ve skutečnosti k této havárii došlo před 12 lety, ale činnosti spojené s vypouštěním radioaktivní vody do oceánu stále pokračují.

Na pultech supermarketů lze nalézt mořské plody z celého světa, ale v případě „volně žijících ryb“ musí být na obalu uvedeno místo, kde byly ryby uloveny (nebo v případě ryb chovaných na farmách země, kde byly chovány). Oblasti rybolovu jsou označeny mezinárodní klasifikací (FAO + příslušné číslo).

To je velmi důležité, protože to poskytuje informaci o tom, zda byla ryba ulovena v radioaktivní oblasti: Kódy FAO 61, 67, 71, 77, 81 a 87 označují radioaktivní oblasti v Tichém oceánu. V tomto případě jsou problematické kódy FAO 61, 71, 77 a 81, ale existují i další kódy, které označují vysoce rizikové rybolovné oblasti.

Podívejte se na další tagy:
FAO 21 – Severozápadní Atlantik

FAO 27 – Severovýchodní Atlantik

FAO 27. III d = Baltské moře

FAO 31 = Středozápadní Atlantik

FAO 34 = východní střední Atlantik

FAO 37,1, 37,2 v 37,3 = Středozemní moře

FAO 37.2.1 = severní část Jaderského moře (rybolovná oblast slovinských rybářů)

FAO 37,4 = Černé moře

FAO 41 – Jihozápadní Atlantik

FAO 51 a 57 – Indický oceán

FAO 61, 67, 71, 77, 81 a 87 – Tichý oceán

FAO 48, 58, 88 – Antarktida.

 

Doporučené