Celková anestezie je zákrok, při kterém jsou vyřazeny všechny smysly, což usnadňuje provádění lékařských zákroků, které by za normálních okolností byly bolestivé. Anestezie se aplikuje pouze na jednu část těla a pacient zůstává při vědomí, zatímco celková anestezie uspává mozek, takže si zásah na těle neuvědomuje.
Pacient pak ztratí vědomí a musí mu být poskytnuta umělá plicní ventilace. Mozek je otupělý a nedokáže ovládat ani dýchání. I po operaci musí zdravotnický personál pečlivě sledovat stav pacienta v místnosti vyhrazené pro mladistvé. Anestezie je samozřejmě nebezpečná. Největším rizikem v případě celkové anestezie je alergie, která může vést ke smrtelnému anafylaktickému šoku.
Další komplikace
Kromě anafylaktického šoku se mohou vyskytnout respirační komplikace z ventilace a mechanické komplikace z intubace. Lokální anestezie je mnohem méně nebezpečná. Používají ji například zubaři a dermatologové. Anestezie působí pouze na určitou část těla. Komplikace jsou v tomto případě vzácné. Může však dojít k neurologickému a srdečnímu poškození.
Při lokální anestezii je anestetickými injekcemi ochromeno sedm nebo osm nervů. Vjemy jsou potlačeny pouze v jedné části těla. Je tedy podobná regionální anestezii a nedochází při ní ke ztrátě vědomí. Dvěma hlavními komplikacemi této anestezie jsou poškození nervů a poškození srdce. Naneštěstí může dojít i k poškození nervových zakončení, pokud lékař podá špatnou injekci.