Česko čeká prudký zvrat počasí: Bouřky s přívalovým deštěm udeří v několika vlnách

Závěr července přináší do Česka mimořádně vysoké teploty, tropické noci a následně také přeháňky a bouřky. V pátek mohou teploměry na nejteplejších místech ukázat hodnoty blízké 40 stupňům Celsia. Už večer se však od severozápadu začne zatahovat a během soboty se srážky rozšíří na většinu území. Výraznější úleva navíc nebude trvat dlouho – začátkem příštího týdne se má extrémní horko vrátit.

Pátek může přinést teploty kolem 40 stupňů

Pátek 31. července bude patřit k nejteplejším dnům současné vlny veder. Převládat má jasná až polojasná obloha a odpolední teploty se na většině území dostanou vysoko nad tropickou třicítku. V nejteplejších oblastech mohou vystoupit k 39 stupňům, meteorologové nevylučují ani ojedinělou hodnotu kolem 40 stupňů Celsia.

Největší zátěž čeká především obyvatele jižní Moravy a dalších tradičně teplých oblastí. Horká bude také noc na sobotu. Na některých místech nemusí teplota klesnout ani pod 24 stupňů, což výrazně zkomplikuje ochlazování domácností i regeneraci organismu. Chladněji bude zejména na západě a severu Čech.

Během odpoledne se mohou ojediněle vytvořit první přeháňky nebo bouřky. Výrazněji začne oblačnosti přibývat až večer, především na severozápadě Čech. Půjde o předzvěst změny, která se naplno projeví během soboty.

V sobotu se srážky rozšíří přes republiku

Sobota 1. srpna přinese více oblačnosti a na většině území také přeháňky. Místy se objeví bouřky, jejich přesnou polohu a intenzitu ale bude možné určit až s kratším předstihem. Bouřkové buňky se totiž mohou vytvářet lokálně a mezi jednotlivými oblastmi mohou vzniknout výrazné rozdíly.

Ráno bude zejména v Čechách místy až zataženo. Přes den se srážky postupně rozšíří také dále k východu. Nejvyšší teploty se budou většinou pohybovat mezi 28 a 33 stupni, na Moravě však může být až kolem 36 stupňů Celsia. Ochlazení proto nebude všude stejně výrazné.

Přestože déšť přijde na velkou část území, podle meteorologů ho nemusí spadnout tolik, aby výrazněji zmírnil současné sucho. Ve většině Česka proto zůstává zvýšené riziko vzniku a šíření požárů. V Plzeňském kraji a na jižní Moravě může být nebezpečí mimořádně vysoké.

Lidé by proto měli důsledně respektovat zákazy rozdělávání ohňů, neodhazovat nedopalky a nevjíždět rozpálenými automobily do suché trávy. Ani bouřka automaticky neznamená, že požární riziko na daném místě zmizí.

Pokračování na další straně

Doporučené