9 příznaků, že se objevila krevní sraženina? Kardiologové řekli, jak nás tělo varuje

Pokud lidi požádáte, aby jmenovali nejčastější příčiny úmrtí, pravděpodobně pojmenují rakovinu, kardiovaskulární onemocnění a komplikace virových infekcí.

Málokdo si však na trombózu vzpomene, přestože se podle statistik řadí mezi hlavní příčiny úmrtnosti. Mrtvice, srdeční infarkty a plicní tromboembolie jsou bezprostředními a smrtelnými následky trombózy.

Zvláštností trombózy je, že často probíhá bez příznaků. Krevní sraženina se sice vytvoří a uchytí na stěně cévy, žíly nebo tepny, ale v 59 % případů nezpůsobuje zjevné příznaky.

Pokud příznaky existují, mohou být nejasné a dočasné, což ztěžuje jejich detekci. Když se však krevní sraženina odlomí a ucpe tepnu, okamžitě nastanou komplikace.

Co říkají kardiologové

Pokud jde o prasknutí krevní sraženiny v mladém věku, je častější u žen. To může být způsobeno křečovými žilami na dolních končetinách nebo pánevními žilami.

U mužů je příčinou tohoto projevu nejčastěji fibrilace síní. Pokud mluvíme o jiných projevech v raném věku, pak to může být zpravidla spojeno s genetickými onemocněními krve, které jsou doprovázeny zvýšenou tvorbou trombů. Tento názor vyjádřil zkušený kardiolog.

Co je krevní sraženina a jak vzniká?

Trombus je krevní sraženina, která se tvoří, když naše tělo sráží krev. Tento proces je přirozený a dokonce prospěšný, protože nám umožňuje vyhnout se příliš velkým ztrátám krve z ran a řezných ran.

Srážení krve vede k tvorbě ochranné kůry, která pomáhá zastavit krvácení. V tomto procesu hrají krevní destičky zvláštní roli – opravují buňky bez jádra.

Zároveň má člověk i jiný systém – protisrážlivý systém, za který je zodpovědný antitrombin 3. Někdy mezi těmito dvěma systémy dochází k nerovnováze. Krevní destičky se začnou slepovat ne tam, kde je poškození, ale uvnitř tepen, žil a dokonce i v dutinách srdce.

Krevní destičky často „přijdou na pomoc“ tam, kde je poškozena cévní stěna – k čemuž může dojít v důsledku kouření, konzumace cukru, prudkého zvýšení krevního tlaku, sedavého životního stylu nebo nadměrného cholesterolu.

Krevní destičky se snaží poškozenou cévu „zalátat“, ale někdy jejich aktivita přesahuje všechny meze a na stěně se nevytvoří jen hojivý otvor, ale sraženina – trombus.

Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Doporučené

Nejaktuálnější