Existuje několik příznaků rakoviny, které každý zná. Celková únava a neobvyklé bulky a boule jsou dobře známé a pochopitelné příznaky smrtelného onemocnění. Podle odborníků je méně známým příznakem některých typů rakoviny také pocení, zejména v noci, jak uvádí deník The Sun.
karcinoidné nádory
leukémie
lymfom
rakovina kostí
rakovina jater
mezoteliom
Pocení je způsob ochlazování těla. Během dne se potí každý, ale u některých lidí se pocení zvyšuje i v noci. Odborníci zatím zcela nepochopili, proč některé druhy rakoviny způsobují noční pocení. Může však jít o důsledek toho, že se tělo snaží s rakovinou bojovat. Odborníci vysvětlují, že může být způsobeno také hormonálními změnami, ke kterým dochází v průběhu onemocnění.
1. Nevysvětlitelná bolest
Je přirozené, že lidé s přibývajícím věkem pociťují větší bolest. Podle charitativní organizace Cancer Research však může být nevysvětlitelná bolest známkou toho, že se děje něco vážnějšího.
2. Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
Malé změny hmotnosti v průběhu času jsou zcela normální, ale pokud dojde k výraznému úbytku hmotnosti, aniž byste se o to snažili, měli byste o tom informovat svého lékaře. Podle Americké onkologické společnosti je nevysvětlitelný úbytek hmotnosti často prvním viditelným příznakem rakoviny jícnu, slinivky, žaludku nebo plic.
3. Neobvyklá bulka nebo otok
Jakoukoli bulku nebo otok kdekoli na těle by měl vždy diagnostikovat lékař. Výzkum rakoviny vysvětluje, že sem patří bulky na krku, v podpaží, na břiše, v tříslech, na prsou, bradavkách a varlatech.
4. Únava
Pocit únavy je zcela normální a může být způsoben stresem, nedostatečným příjmem potravy nebo jednoduše nedostatkem spánku. Pokud se však cítíte unavení bez zjevného důvodu, může to být znamení, že něco není v pořádku. Únava může být příznakem rakoviny krve, jako je leukémie, lymfom a mnohočetný myelom. Je to proto, že tyto rakoviny začínají v kostní dřeni, která vytváří červené krvinky, jež roznášejí kyslík po celém těle.
5. Kožní změny
Pokud bradavice nebo jizva nehojí, i když není bolestivá, měl by ji zkontrolovat lékař. Opatrní byste měli být také v případě, že znaménko mění velikost, tvar nebo barvu, strupovatí, svědí, bolí, krvácí nebo vytéká. Neobvyklé změny na kůži nebo nehtech by měl diagnostikovat lékař, ať už se jedná o nové změny, nebo jsou přítomny již delší dobu.
6. Potíže s polykáním
Pokud máte potíže s polykáním a nesouvisí to s jinou nemocí, kterou již máte, vyplatí se navštívit lékaře. Potíže s polykáním mohou být příznakem rakoviny jícnu.
Pokračování na další straně.