Fronty na všechno,  chyběly věci a jídlo nebylo kvalitní. Jaký byl život v socialistickém Československu

Realita v socialistickém Československu byla plná nedostatků, špatné kvality potravin a častých nesrovnalostí, které režim pečlivě tajil.

Kuchaři museli být kreativní a nahrazovat suroviny. Například humrová pasta se často míchala se zeleninou. Kvalita potravin a normy Československé státní normy (ČSN) stanovovaly od roku 1964 normy kvality potravin, ale ne všechny požadované normy byly dodržovány. Z dokumentu Československé televize z roku 1988 vyplývá, že karcinogenní látky, jako jsou PCB, dusitany, kyselina sírová, mykotoxiny, těžké kovy a pesticidy, nebyly regulovány. Potraviny v té době mohly obsahovat desetkrát více toxických látek než dnes. Dnes se do hořčice přidává benzen, karcinogen skupiny 1, o němž je známo, že způsobuje rakovinu plic a leukémii.

Nostalgie a falešné přesvědčení, že komunistická éra byla dobrá, jsou živeny utajováním a zamlčováním skandálů socialistického režimu. Nejzávažnější z nich byla otrava rtutí, která se v roce 1981 rozšířila z farmy Trnová u Dobříše a zasáhla celé Československo. Ve vzorcích uhynulých kuřat a vajec byl zjištěn 1400krát vyšší obsah rtuti, než je povolený limit. Událost však byla utajena a vyšetřovací spis zmizel. Současná situace: Dnešní potraviny jsou díky sofistikovaným odborným kontrolám chutnější a bezpečnější. Takže představa, že za komunistů bylo lépe, je naivní.

Doporučené